Београд/Приштина 14. фебруар 2005. године - Председник Србије Борис Тадић боравио је у дводневној посети Косову и Метохији, током које је јуче посетио Шилово код Гњилана и Церницу, а у Приштини је разговарао са шефом УНМИК-а Сореном Јесеном Петерсеном и командантом КФОР-а Ив Де Кермабоном.
|
|
|
Председник Србије Борис Тадић у Штрпцу |
|
Фото: Бета |
Тадић је посетио и рушевине цркве Светог Николе у Приштини, а затим и Штрпце и Велику Хочу. Председник Србије изјавио је у Штрпцу да је од међународних власти у Приштини тражио додатне безбедносне гаранције за Србе и све неалбанце на Косову и Метохији, и истакао да је независност Косова неприхватљиво решење.
Тадић је мештанима села Шилова у гњиланској општини, на почетку своје посете Косовском Поморављу, рекао да је "Космет део Србије и Црне Горе и по нашем и по међународном праву и да је то став који ће заступати и у Београду и у Приштини".
Председник Србије посетио је данас манастир Високи Дечани, манастир Свети Архангели код Призрена, српске енклаве Бело Поље код Пећи и Гораждевац, манастир Грачаницу и села централног Косова - Батусе, Липљан и Прилужје код Вучитрна, као и Косовску Митровицу.
Тадић је током посете рекао да доноси поруку мира, на првом месту Србима, али исто тако и албанском народу и свима осталима који живе на овом простору. Осврћући се на ситуацију у којој данас живе Срби на Косову, он је навео да "ниједан народ у Европи данас не живи теже него Срби на Косову и Метохији и да ту чињеницу нико не може да негира". Тадић је посебно указао на значај православних светиња и хришћанског предања, истичући да "нико не може рећи да хришћанство нема права да опстане на овим просторима".
Тадић је данас разговарао и са оцем Пантелије Дакића, једног од дечака из Гораждевца који су убијени на реци Бистрици 13. августа 2003. године, Милисавом Дакићем. Починиоци овог и других злочина над српским народом за време међународног протектората у покрајини нису откривени до данас.
Ово је прва посета председника Србије Косову и Метохији од како су власт у покрајини преузеле Уједињене нације 10. јуна 1999. године.