Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Велики значај превенције у борби против рака грлића материце

Велики значај превенције у борби против рака грлића материце

Београд, 20. јануар 2014. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Славица Ђукић-Дејановић саопштила је данас да је приоритет Министарства здравља у овој години рано откривање рака грлића материце, дојке и дебелог црева и нагласила значај редовних превентивних прегледа.

Славица Ђукић-Дејановић
Фото: Танјуг

Ђукић-Дејановић је на конференцији за новинаре, одржаној у Институту за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" поводом обележавања VIII Европске недеље превенције рака грлића материце од 10. до 25. јануара, навела да важност раног откривања ове болести показује и податак да је у Европи стопа смртности смањена са 3 на 2,6 одсто.

Драган Илић
Фото: Танјуг
Директор Института Драган Илић истакао је да је карцином грлића материце, уз карцином дојке и дебелог црева, трећи водећи узрок у оболевању и пети у умирању од свих малигних тумора код жена у Србији, уз напомену да се тек петина жена одазове превентивној гинеколошкој контроли.

Илић је објаснио да се сваке године у Србији региструје приближно 1.400 новооболелих жена и да у просеку 450 жена свих узраста умре од карцинома грлића материце, односно свакога дана оболе четири жене, а једна изгуби битку.

Према његовим речима, ови подаци Србију стављају на друго место у Европи по стопи умирања од те болести.

Највише стопе оболевања од карцинома глића материце, како је навео, забележене су у Пчињском округу – 39,4 на 100.000 жена, Шумадијском 30, а Моравичком 28,7.

Он је указао на то да стопа умирања варира, тако да је највећа стопа морталитета у Пиротском округу – 14,3 на 100.000 жена, у Поморавском 12,8, а Сремском округу 10,4.

Шеф Канцеларије за скрининг Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” Верица Јовановић рекла је да жене од 25 до 64 године које живе у Србији имају право да буду обухваћене скринингом.

Јовановић је рекла да је током 2012. и 2013. године позвано 90.000 жена, али да се тек свака друга одазвала тестирању.

У овој години, како је додала, план је да се око 23 дома здравља додатно укључе у скрининг.

Представник Републичке стручне комисије за превенцију рака грлића материце Александар Стефановић оценио је да је то болест која се може спречити.

Стефановић је нагласио да је неопходно да се обави скрининг, уз напомену да су узрочници ове болести углавном познати и да је Папаниколау тест безболан и бесплатан.

Он је, такође, указао и на значај медија у обавештавању јавности о раном откривању те болести.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs