Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Стварање услова за потпуно отварање тржишта струје и гаса

Стварање услова за потпуно отварање тржишта струје и гаса

Београд, 4. јануар 2014. године – Министар енергетике, развоја и заштите животне средине у Влади Републике Србије Зорана Михајловић најавила је данас да ће 2014. бити година реформи у јавним предузећима, наставка инвестиција и примене европске регулативе у области енергетике.

Фото: beta.rs
Михајловић је у интервјуу за агенцију Бета навела да ће се почетком марта у скупштинској процедури наћи нови закон о енергетици, који ће бити усклађен са европским директивама и који ће омогућити потпуно отварање тржишта струје и гаса.

Применом тог закона и пратећих подзаконских аката Србија ће најкасније до јуна почети да примењује и Трећи енергетски пакет ЕУ, указала је министар.

У овој години ће, како је истакла, бити настављене и инвестиције у сектору енергетике, а у првом кварталу биће направљен договор о градњи термоелектране "Штаваљ" код Сјенице.

Према њеним речима, то подразумева градњу и рудника и далековода, при чему је реч о електрани на мрки угаљ, који је квалитетнији од лигнита који користе остале термоелектране у Србији.

Михајловић је потврдила и да постоји интересовање инвеститора из Канаде и САД за градњу реверзибилне хидроелектране "Бистрица" на реци Лим, уз подсећање на то да је реч о пројекту вредном више од 600 милиона евра.

Србија има споразум са Канадом који је ратификован у Скупштини Србије, указала је она и додала да се сада ради на студији изводљивости, након чега ће почети разговори са компанијама које ће градити електрану.

Новина у односу на све претходне инвестиције у Србији биће то да више неће бити гаранција и задуживања државе, већ ће морати да се користе другачији модели финансирања, пре свега јавно-приватно партнерство и концесије, објаснила је министар.

То је, како је оценила, добро и за Србију јер ће и домаће компаније морати више да се ангажују, док ће, са друге стране, инвеститори улагати у оно што је профитабилно и мораће да се држе рокова.

Михајловић је нагласила и да ће у 2014. години бити настављена градња деонице гасовода "Јужни ток" кроз нашу земљу, и поновила да је Србија спремна да примени договор који постигну Руска Федерација и ЕУ.

Она је указала на то да се ради допуна идејног пројекта и да је покренуто питање експропријације, с обзиром на то да је од 11.000 працела до сада решено само три одсто.

Министар је истакла да је веома значајно питање финансирања "Јужног тока" јер ће "Србијагас" узети кредит од "Гаспрома" и плаћати га кроз транзитне таксе које ће Србија добијати од "Јужног тока".

Она је подсетила на то да се паралелно ради и на пројекту гасовода Ниш-Димитровград, тако да Србија у наредних четири до пет година може да очекује да добије бар још једну руту за снабдевање гасом.

Михајловић је навела да се питање финансирања гасовода Ниш-Димитровград још решава, имајући у виду то да је реч о кредиту који је ЕБРД уз државне гаранције дала "Србијагасу" 2010. године и који није у потпуности искоришћен.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs