Београд, 26. децембар 2013. године – Министар енергетике, развоја и заштите животне средине у Влади Републике Србије Зорана Михајловић најавила је данас да ће 30. децембра бити расписан други јавни позив за изградњу малих хидорелектрана на 142 локације.
Михајловић је на конференцији за новинаре, на којој су представљени резултати рада Министарства у 2013. години и планови за наредну годину, прецизирала да ће јавни позив за инвеститоре који су заинтересовани да улажу у ту област трајати 60 дана.
Она је саопштила да ће у првом кварталу 2014. године бити познато са којим инвеститором ће наша земља градити термоелектрану “Штаваљ” и реверзибилну хидроелектрану “Бистрица”.
Међу приоритетима Министарства енергетике, развоја и заштите животне средине у наредној години, како је најавила, биће и реструктурирање јавних предузећа из тог секора, што се односи и на “Електропривреду Србије“ (ЕПС) и “Србијагас”.
Такође, циљ тог министарства јесте и потписивање конкретних уговора за нове инвестиције у области енергетике, истакла је министар.
Михајловић је подсетила на то да ће од почетка наредне године почети да ради Фонд за енергетску ефикасност, чији ће буџет, због мера штедње на нивоу државе, бити мањи од планираног и износиће 300 милиона динара.
Она је додала и да ће ускоро бити познато на који начин ће заинтересовани моћи да аплицирају за средства из тог фонда.
Министар је навела да су у 2013. години донети законодавни оквир неопходан за инвестиције у области енергетике, као и пет закона из области заштите животне средине.
Михајловић је указала на то да је у овој години почела и либерализација тржишта струје и гаса, која ће бити настављена и наредне године.
Поводом изградње гасовода “Јужни ток” у јануару ће у Бриселу бити одржани састанци са министрима енергетике свих земаља учесница у том пројекту, најавила је она и додала да ће Србија учествовати у свим разговорима који се односе на “Јужни ток”.
Михајловић је на конференцији за новинаре, поводом резултата остварених током ове године, уручила и захвалнице запосленима у Министарству из 14 различитих сектора.