Београд, 16. децембар 2013. године – Државни секретар Министарства рада, запошљавања и социјалне политике Владе Републике Србије Бранкица Јанковић оценила је данас да је у области хранитељства остварен значајан напредак, и истакла да је Србија тренутно земља са најнижом стопом институционализације деце у Европи.
Јанковић је на интернационалној конференцији о хранитељству “Изазови хранитељства на почетку 21. века – искуства која креирају будућност” саопштила да више од 7.500 деце у Србији расте одвојено од породица, при чему више од 80 одсто те деце живи са хранитељима, а приближно 20 одсто у институцијама.
Она је указала на то да су грађани Србије све више заинтересовани за хранитељство, и најавила да се у будућности очекује увођење нових облика породичног смештаја.
Према њеним речима, број деце на хранитељству на годишњем нивоу се повећава за приближно 10 одсто, док је број деце без родитељског старања у установама двоструко смањен у односу на претходних пет година.
Усвајање је крајњи циљ заштите деце без родитељског старања, при чему се очекује да ће ова година бити завршена са 30 до 40 одсто више усвојења у односу на просек у неколико протеклих година, закључила је Јанковић.
Конференција, чији је циљ сагледавање резултата вишегодишњег рада на реформи у области заштите деце без родитељског старања и развоја стандарда квалитета њихове заштите, окупила је 170 учесника, од чега 54 из иностранства.
Предавање су одржали представници Велике Британије, Шпаније, Пољске, Швајцарске, Холандије, Чешке, Хрватске, Бугарске, Румуније и Републике Српске.
Учешће у раду скупа имали су и Македонија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија и Нигерија, а своје радове доставили су и представници Индије и Јужноафричке Републике.
Конференцију су организовали Министарство рада, запошљавања и социјалне политике и Центар за породични смештај и усвојење Београд.