Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Наредне године решење проблема са листама чекања у здравству

Наредне године решење проблема са листама чекања у здравству

Београд, 11. децембар 2013. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Славица Ђукић-Дејановић саопштила је данас да је први тендер за централизоване јавне набавке лекова за болнице у току, и додала да прелиминарни подаци показују да ће уштеда у односу на претходну годину износити приближно 25 милиона евра.

Фото: Танјуг

Ђукић-Дејановић је на НИН фокус конференцији "Фармација: етика и економија", одржаној у хотелу "Хајат", подсетила на то да је Министарство здравља иницирало централизоване јавне набавке, које ће омогућити већу доступност лекова и уштеде у буџету.

Она је поновила да је приоритет ресорног министарства редовно снабдевање тржишта лековима, и потврдила да ће овог месеца бити донета одлука о највишим ценама за 187 нових лекова.

Министарство здравља ће, како је најавила, у наредном периоду иницирати измене Закона о лековима и медицинским средствима, чиме ће бити олакшане процедуре и рад државне агенције која се бави том облашћу.

Ово је истовремено и апел фармацеутској индустрији да региструје лекове у Агенцији за лекове и медицинска средства, што се, пре свега, односи на оне лекове који морају да се увозе, поручила је Ђукић-Дејановић.

Она је саопштила да ће у наредној години највише средстава бити издвојено за набавку опреме за зрачну терапију и цитостатике, уз напомену да ће се радити и на смањењу листи чекања у здравственим установама.

Према њеним речима, највеће промене у 2014. години односиће се управо на неуређене листе чекања, при чему ће оне бити ревидиране тако да више неће моћи да се деси да интервенције буду заказане за 2020. годину.

Ђукић-Дејановић је подсетила на то да Републички фонд за здравствено осигурање ради на увођењу електронског система, који ће онемогућити да се један пацијент води на листама чекања у више установа.

Она је овом приликом упозорила и на велику стопу смртности у Србији, уз оцену да је у превенцији оболевања и смртности од кардиоваскуларних болести направљен помак напред, али да и даље постоји проблем када је реч о малигним болестима.

Директор Клиничког центра Србије (КЦС) Миљко Ристић указао је на то да је дуга процедура која прати тендерску набавку највећи проблем и узрок честих несташица уградног материјала и лекова.

Ристић је прецизирао да за набавку лека прво мора да се распише тендер, затим следи оглашавање и прикупљање понуда које траје 30 до 40 дана, након тога избор понуђача и на крају потписивање уговора, које може да буде дуго и по неколико недеља.

Циљ данашње конференције био је да се у отвореној дебати представника државних институција, здравствених и професионалних организација и фармацеутске области размотре најважнија питања која се односе на фармацију из перспективе етике и економије.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs