Београд, 24. новембар 2013. године – Председник Владе Републике Србије Ивица Дачић изјавио је данас да је изградња деонице гасовода „Јужни ток“ на територији Србије први капитални пројекат након више деценија, који ће нашу земљу учинити значајним регионалним чвориштем за снабдевање гасом и поузданим енергетским партнером у региону.
Дачић је на церемонији отпочињања изградње деонице гасовода „Јужни ток“ на територији Републике Србије, одржаној у Палати Србија, оценио да је то највећи развојни и стратешки пројекат у области енергетике.
Он је навео да је данас заваривањем првог споја цеви на гасоводу „Јужни ток“ у Шајкашу у Војводини означен свечани почетак радова на деоници тог гасовода кроз Србију, који ће, како је додао, нашој земљи обезбедити енергетску сигурност.
Председник Владе је објаснио да ће гасовод пролазити кроз више земаља, као и да ће обезбедити доток руског гаса до европских потрошача.
Према његовој оцени, овај дан је важан за Србију и земље Балкана, али и за целу Европу, јер ће поменути пројекат омогућити снабдевање Европе гасом без транзитних ризика.
Дачић је рекао и да ће више од 10 одсто укупних европских потреба за гасом бити транспортовано преко Србије.
Реализацијом пројекта „Јужни ток“ и другим развојним пројектима у нафтногасном сектору, како је истакао, почиње интензивније запошљавање компанија и отварање нових радних места, чиме се доприноси смањењу незапослености, а тиме и испуњавању економских циљева Владе.
Он је указао на то да пројекат у целини вреди више од 16 милијарди евра, и додао да овај гасовод треба да обезбеди довољне количине гаса за снабдевање потрошача и привреде Србије.
Председник Владе је рекао да је у плану изградња кракова гасовода ка Републици Српској и Хрватској, уз напомену да је у току доношење одлуке Владе Македоније, која је саопштила да је начелно сагласна да крак гасовода из Србије иде и ка Македонији.
Дачић је рекао и да је Београд предложио да у дијалогу Београда и Приштине, који се води у Бриселу, као једна од могућих тема разговора буде то да један крак гасовода иде према Косову.
Он је указао на то да пројекат „Јужни ток“ даје допринос побољшању енергетских могућности свих компанија које послују у Србији.
Председник Републике Србије Томислав Николић поручио је да изградња гасовода „Јужни ток“ представља јасну поруку да је Србија држава мира и будућности, у коју вреди инвестирати и која је способна да изнесе капиталне пројекте.
Николић је нагласио да је тај гасовод симбол повезивања држава и народа, и да представља споменик повезивања Србије и Русије.
Он је навео да ће стотине инжењера и на хиљаде радника бити ангажовано на изградњи гасовода, и додао да ће на том пројекту радити фирме из Србије и да ће посредно бити запослено више од 100.000 радника.
Председник Србије је рекао да су овај пројекат многи назвали градитељским подухватом века, и навео да је вредност радова кроз Србију две милијарде евра и да ће највећи терет изнети српске фирме, у чији потенцијал и технолошки капацитет не треба сумњати.
Министар енергетике, развоја и заштите животне средине Зорана Михајловић оценила је да је гасовод „Јужни ток“ веома значајан за привредни и индустријски развој у нашој земљи.
Михајловић је навела да су данас потписана три документа – Протокол о зајму, Уговор о транзиту и Уговор о повезивању делатности од општег интереса између српске и руске стране.
Генерални директор “Србијагаса“ Душан Бајатовић изјавио је да ће за изградњу деонице гасовода „Гаспром“ „Србијагасу“ одобрити кредит од приближно 175 милиона евра, уз грејс период до почетка функционисања „Јужног тока“ кроз Србију.
Бајатовић је указао на то да ће камата на тај кредит бити 4,25 одсто, што је најповољнији кредит који се тренутно може добити.
Он је најавио да ће тендер за извођаче радова на изградњи гасовода кроз Србију бити ускоро расписан, и додао да ће, колико год то буде могуће, бити укључене српске компаније.
Председник Управног одбора ОАО „Гаспром“ Алексеј Милер оценио је да је почетак изградње гасовода „Јужни ток“ на територији Србије историјски важан догађај.
Милер је рекао да ће гасовод „Јужни ток“ заувек уклонити транзитне ризике и обезбедити гарантоване испоруке гаса у Србији и Европи, као и да ће обезбедити 63 милијарде кубика гаса протока годишње.
Према његовим речима, то потпуно мења енергетску ситуацију читаве Европе, а Србија постаје центар транзита гаса.
Пројекат „Јужни ток“, како је оценио, постаће локомотива економског развоја не само Србије већ и читавог региона.
Такође, он је изразио захвалност партнерима у Србији, при чему је нагласио значај српско-руског пријатељства.
Министар енергетике Руске Федерације Александар Новак пренео је данас поруку председника Руске Федерације Владимира Путина да је градња деонице гасовода „Јужни ток“ кроз Србију гарант боље међународне енергетске сигурности.
Он је навео да ће градња гасовода бити велики допринос побољшању међународне енергетске сигурности, и додао да је ово значајан догађај не само за Србију и балканске земље већ и за читав европски континент.
Градња изузетно великог гасовода кроз Србију, како се наводи у поруци, привући ће велике инвеститоре у Србију и регион, допринети запошљавању и подстаћи даљи социјални и економски развој.