Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Добри политички и економски односи Србије и Македоније

Добри политички и економски односи Србије и Македоније

Београд, 4. фебруар 2005. године - Заменик министра дијаспоре у Влади Републике Србије Александар Чотрић изјавио је данас да је у разговорима делегације из Србије са државним званичницима Македоније оцењено да су политички и економски односи две земље добри, али да има отворених питања када је реч о положају српског народа.

Чотрић је на конференцији за новинаре, посвећеној положају српске заједнице у Македонији, Аустрији и Француској, рекао да су представници Министарства дијаспоре и Одбора Скупштине Србије за односе са Србима ван Србије боравили 25. и 26. јануара у Републици Македонији.

Према његовим речима, делегација из Србије разговарала је са највишим државним званичницима Македоније, као и са представницима најзначајнијих српских организација, као што су Уједињена српска заједница и Демократска партија Срба.

Он је, наводећи да према последњем попису у Македонији има 35.000 Срба, односно око два одсто укупног становништва, истакао да је током сусрета са државним званичницима Македоније оцењено да су односи две земље добри, како на политичком тако и на економском плану, али да је остало још неколико отворених питања када је реч о положају српског народа у Македонији.

Заменик министра дијаспоре објаснио је да је том приликом указано и на неколико српских културно-историјских споменика који нису у довољној мери заштићени.

Инсистирали смо да македонске власти дају дозволу да се може обновити спомен-костурница Зебрњак код Куманова, подигнута у част погинулих српских војника 1912. године, а указали смо и на чињеницу да преко српског војног гробља у Битољу прелази колски пут, што представља скрнављење тог места, рекао је Чотрић.

Добили смо уверавања да ће македонске власти помоћи обнову спомен-костурнице и изместити пут који прелази преко гробља, али и да ће помоћи обнову урушеног споменика на Кајмакчалану који је подигнут после Првог светског рата, објаснио је заменик министра дијаспоре.

Чотрић је истакао да је током разговора отворено и веома значајно питање положаја Охридске архиепископије у Македонији, која се у прошлости суочавала са различитим проблемима.

Обећано нам је да ће ускоро у македонској скупштини бити усвојен нови, либералнији закон о верским заједницама, на основу којег ће бити могућа регистрација Охридске архиепископије и њен нормалан рад, објаснио је Чотрић и подсетио на то да је припадницима српске заједнице у Македонији ускраћено основно верско право исповедања вере на матерњем језику.

Делегација из Србије посетила је и српску заједницу у Аустрији, где борави око 300.000 наших сународника, од тога више од 150.000 у самом Бечу.

Чотрић је рекао да ће Министарство дијаспоре подржати иницијативу српских заједница и клубова да Срби у Аустрији добију статус националне мањине, с обзиром на то да већ вековима у континуитету живе на тој територији.

Заменик министра дијаспоре навео је да је покренута иницијатива да се у просторијама генералног секретаријата конзулата наше земље у Бечу отвори културно-информативни центар, као и представништво Привредне коморе Србије. Такође, Министарство дијаспоре даће пуну подршку иницијативи Српске православне цркве да се отвори српска школа у Бечу, која би деловала под окриљем цркве.

У сарадњи Министарства културе, Амбасаде СЦГ у Бечу и Министарства дијаспоре, како је истакао, у плану је и отварање спомен-куће Вука Караџића у Бечу у којој је Караџић провео више деценија.

Помоћник министра дијаспоре Миодраг Јакшић пренео је искуства са недавног путовања у Француску, где је боравио на позив Скупштине дијаспоре Срба и Црногораца париског региона.

Јакшић је истакао да је на неколико важних састанака које је имао у Паризу договорено да ће у овом граду од 23. до 29. маја бити одржана велика манифестација под називом "Дани Србије у Паризу", која ће окупити најзначајније српске културне раднике, уметнике, привреднике и туристичке раднике.

Све што Србија има као квалитет биће понуђено француској јавности у тих седам дана колико ће трајати овај скуп, објаснио је он и додао да се очекује да министарство спољних послова Француске пружи подршку овој иницијативи.

Јакшић је навео да је од истакнутих српских уметника и сликара у Паризу добио обећање да ће, поред учешћа на манифестацији "Дани Србије у Паризу", учествовати и на добротворној аукцији слика сликара из српске дијаспоре, а сав новац прикупљен током ове аукције намењен је обнови Хиландара.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs