Београд, 8. новембар 2013. године – Председник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас да у фирмама које се баве приватним обезбеђењем у Србији ради више од 50.000 наоружаних људи и да је зато потребно ту област боље правно уредити ради спречавања злоупотреба.
Дачић је, образлажући у Скупштини Србије Предлог закона о приватном обезбеђењу и Предлог закона о детективској делатности, истакао да поменута законска решења предвиђају да они који желе да се баве тим пословима морају да добију лиценцу за њихово обављање, при чему се уводи и строжа контрола њиховог рада.
Он је навео да је правна неуређеност области приватног обезбеђења довела до честих прекорачења овлашћења запослених у фирмама за приватно обезбеђење.
Према његовим речима, вредност услуга приватног обезбеђења и тог тржишта 2008. године је износила 150 милиона евра и било је 3.000 регистрованих фирми, али да нема прецизних података о томе колико их данас ради.
Дачић је указао на то да је циљ усвајања предложених закона изградња и успостављање ефикасног и координисаног рада јединственог система безбедности и повољнијег безбедносног окружења, што је део укупне безбедносне политике.
Од посебног друштвеног значаја јесте то да област приватног обезбеђења буде нормативно уређена, оценио је он, уз напомену да је Србија једина земља у Европи и региону која то до сада није учинила.
Не постоје јасно дефинисана права и обавезе, као и активна улога државног органа у надзору приватног обезбеђења и детективске делатности, навео је Дачић и указао на то да је Влада у предложеним законима уредила до сада једине две неуређене области.
Према његовим речима, циљ је да се те делатности професионализују и подигне ниво услуга, заштите права запослених, као и корисника услуга који ће бити задовољнији, а правна лица регистрована за ту делатност наставити да се развијају са европским стандардима.
Дачић је данас представио и Предлог закона о потврђивању Споразума између Швајцарске Конфедерације и Аустрије о оснивању и раду Међународног центра за развој миграционе политике и Предлог закона о потврђивању Споразума између Владе Србије и Владе Црне Горе о реадмисији лица чији је улазак или боравак незаконит.
Он је представио и Предлог закона о потврђивању Споразума између Владе Србије и Владе Македоније о полицијској сарадњи и Предлог закона о потврђивању Споразума између Владе Србије и Већа министара Босне и Херцеговине о предаји и прихвату лица чији је улазак и боравак незаконит.