Крагујевац, 7. новембар 2013. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Славица Ђукић-Дејановић изјавила је данас да је насиље у Србији у протеклих седам година у константном порасту, због чега казне морају бити оштрије, а процесуирање насилника брже.
|
|
|
Славица Ђукић-Дејановић |
|
Фото: Танјуг |
Ђукић-Дејановић је на завршној конференцији пројекта „Заштита деце од насиља у југоисточној Европи“ одржаној у Крагујевцу, истакла да је у Србији у прошлој години забележено 9.325 случајева насиља, од чега се више од 20 одсто односи на насиље над децом.
Министар је нагласила да деца морају да осете заштиту друштва, а да нулта толеранција на насиље мора бити циљ свих у држави.
Она је указала на то да се, и након што се утврди насиље, прилично дуго чека на санкције, па би процесуирање морало бити неупоредиво брже, а казне морају бити оштрије.
Државни секретар Министарства рада, запошљавања и социјалне политике Бранкица Јанковић рекла је да је у локалним срединама у којима је потписан локални споразум између центра за социјални рад, полиције, школе, здравства и невладиног сектора, повећан број поступања у случајевима насиља, уз оцену да је то добар одговор државе.
Државни секретар Министарства просвете, науке и технолошког развоја Мухедин Фијуљанин поручио је да је насиље озбиљан проблем и велики изазов за ресорно министарство, и подсетио на то да су у циљу његовог спречавања развијени разни пројекти, од којих је најзначајнији “Школа без насиља”.
Фијуљанин је саопштио да је кроз тај програм од 2005. године до данас прошло више од 17.000 наставника и приближно 230.000 ученика, и додао да конкретни подаци показују да је насиље смањено у неким школама и до 50 одсто, као и да је повећан сензибилитет ученика за борбу против насиља.
Пројекат „Заштита деце од насиља у југоисточној Европи“ у Србији је у протекле две године реализовао УНИЦЕФ, а финансирала га је Европска унија.