Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Саопштења Владе > Државни врх позвао Србе да изађу на локалне изборе на Космету

Државни врх позвао Србе да изађу на локалне изборе на Космету

Београд, 1. новембар 2013. године – Председник Владе Републике Србије Ивица Дачић, први потпредседник Владе Александар Вучић и председник Републике Србије Томислав Николић обратили су се данас Србима са Косова и Метохије, непосредно пред локалне изборе заказане за 3. новембар, са позивом да изађу на гласачка места у што већем броју.

Званични сајт Владе Србије преноси текст писаног саопштења у целини.

"Поштовани грађани,

Желимо да вас у овом, вероватно одсудном моменту, искрено, потпуно и прецизно информишемо о току преговора везаних за спровођење предстојећих избора и да вам, као људи којима је Србија поклонила поверење, изнесемо наш став у вези са изборима.

Република Србија ушла је у доброј вери у разговоре са представницима косовско-метохијских Албанаца, свесна чињенице да без сарадње са Европском унијом и другим партнерима на територији Косова и Метохије није могуће побољшати положај Срба у покрајини.

Ниједан договор који смо до сада постигли није погоршао услове у којима живе Срби, нити је угрозио њихов положај на Косову и Метохији.

Наши државни органи – Влада, Канцеларија за Косово и Метохију и други, учинили су све што је у њиховој моћи да се изборни процес одвија демократски, уважавајући права свих учесника, без застоја, препрека и проблема.

Обе стране дале су реч да ће договорено у доброј вери бити и спроведено.

По отпочињању спровођења изборних радњи и почетку рада Радне групе за спровођење избора, наша страна суочена је са организованим деловањем Приштине, које је имало за циљ да отежа или онемогући масовно учешће на изборима Срба и других грађана Косова и Метохије лојалних Републици Србији.

О начину функционисања те радне групе и њеним закључцима, подношени су и редовни извештаји владином Одбору за имплементацију Првог споразума о принципима који регулишу нормализацију односа постигнутог у дијалогу између Београда и Приштине у Бриселу.

Данас, свега неколико дана пред одржавање локалних избора на Косову и Метохији, још увек договарамо остваривање неких од кључних елемената потребних да би предстојећи процес могао да прође у духу споразума, у складу са принципом статусне неутралности и без распрострањене дискриминације појединих учесника у изборном процесу.

Злоупотребе везане за бирачки списак, ускраћивање права гласа интерно расељеним лицима, подметање формулара и изборног материјала са парадржавним обележјима само су део дугачке листе потеза који су учињени са намером да избори не успеју и да Заједница српских општина не заживи.

Државно руководство је, вођено интересима Републике и њених грађана, очувало неопходно јединство, мада је суочено са опструкцијама и подметањима које долазе из Приштине, а којима на руку иде и деловање мањег дела политичке јавности из Београда.

Свесни тога да Срби никада у историји нису могли да постигну било какав резултат ако су били подељени, сви најважнији политички субјекти и функционери, забринути над судбином преосталих Срба и других неалбанаца на Косову и Метохији, ујединили су се око идеје сабирања и окупљања, око стварања Заједнице српских општина на Косову и Метохији.

Постигли смо да читав свет призна Заједницу српских општина као кров под којим ће се окупити косметски Срби и други који Републику Србију признају за своју државу, и као дом у који могу да се врате сви расељени који желе.

Све то ћемо постићи ако изаберемо српске градоначелнике и српске одборнике и оформимо српске општине. Сваки други резултат је пораз и довођење Албанаца на власт у средини у којој никада нису живели.

Данас се, после година пораза, стрепње и неизвесности, Србима пружа прилика да у српским срединама на Косову победе и да из те победе створе Заједницу преко које би остали нераскидиво повезани са нашом државом. Српска Заједница, као чврста структура призната од међународне заједнице, прва наша институција за коју нико неће рећи да је паралелна би, у случају изборног успеха, била не само основана, већ и призната, уважавана и поштована.

У оваквим околностима, треба да будемо свесни да се неизласком на изборе показује жеља да се без Србије решава проблем Косова и Метохије, што је не само етички и политички неприхватљиво, већ и лишено изгледа на успех. Лоше последице које би проистекле из пораза су немерљиве, а они који би се томе радовали су лоши људи, без обзира на то да ли су Албанци или Срби.

Зато апелујемо на све вас који сте се пријавили за изборе да у недељу, 3. новембра 2013. године, изађете на гласачка места, без обзира на то што сви они који су желели да гласају неће моћи да остваре то своје право.

Само висок одзив, јединствен наступ и подршка државној политици, обезбедиће опстанак Срба на Косову и Метохији.

Ваша Србија вас зове и жели да вам помогне да са својом децом живите у својој кући, на својој имовини, сигурно и са надом у очима. Немојте да погрешите, ту грешку никада не бисмо могли да исправимо. Будите одговорни пред својим потомцима.

Живела Србија!"

Председник Владе     Председник Србије     Први потпредседник Владе


Документи
Извештаји са седница Владе: предлози закона, стратегије, решења, уредбе, закључци, одлуке, информације ...

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs