Београд, 14. октобар 2013. године – Председник Владе Републике Србије Ивица Дачић изјавио је да је Србија испунила све захтеве које је поставила Европска унија, као и да очекује одлуку о почетку преговора о чланству без додатних услова.
|
Фото: ansa.it |
Дачић је у интервјуу за италијанску агенцију Анса, уочи заједничке седнице влада Италије и Србије, која ће бити одржана у Анкони ове недеље, изразио захвалност Италији за сталну подршку Србији у процесу европских интеграција.
Он је указао на то да је Србија спремна да додатно развије већ одличне односе са Италијом и да очекује да јој Италија помогне у промовисању промене свог имиџа у свету.
Очекујемо да та земља, како је нагласио, која је наш највећи пријатељ међу свим западним земљама, промовише ту промену нашег имиџа, на основу политике коју Србија спроводи у унутрашњим реформама, напретку у евроинтеграцијама, успеха у дијалогу са Приштином и напора у регионалном помирењу.
Председник Владе је исказао наду да ће Италија пружити додатну помоћ Србији у преговорима о прикључењу ЕУ, уз напомену да је Србија испунила све захтеве које је поставила ЕУ, као и да очекује одлуку о почетку преговора без додатних услова.
Србија не жели поклоне које није заслужила. Спровели смо унутрашње реформе, покренули дијалог са Приштином и радимо на спровођењу бриселских споразума о Косову, подсетио је Дачић.
Он је указао на нови приступ Србије у решавању проблема, и нагласио да сви треба да буду свесни напретка наше земље и да не треба да је посматрају кроз призму прошлости.
Када је реч о мерама штедње које је недавно представила Влада Србије, Дачић је рекао да оне имају за циљ стварање сигурнијих и повољнијих услова за развој.
Према његовој оцени, Србија је задовољна сарадњом са Италијом, која је постала наш највећи економски партнер, надмашивши обим сарадње од оног са Немачком и Русијом.
Председник Владе је поновио да су односи двеју земаља одлични, уз напомену да је Италија један од најзначајнијих економских и политичких партнера Србије.
Србија је спремна да развија сарадњу са Италијом према споразуму о стратешком партнерству потписаном у новембру 2009. године, поручио је Дачић.
Он је објаснио да ће на састанку у Анкони бити речи о досадашњој сарадњи и о томе шта још може да се учини у области политике, економије, борбе против криминала, одбране, правосуђа, енергетике, инфраструктуре и образовања.
Дачић је италијанским инвеститорима поручио да је Србија добро место за улагање, да је клима пријатељска и да имамо споразуме о слободној трговини са бројним земљама, укључујући Русију, Белорусију, Казахстан и Турску.