Београд, 7. август 2013. године – Министар енергетике, развоја и заштите животне средине у Влади Републике Србије Зорана Михајловић најавила је данас да ће задатак тог министарства у наредних годину дана бити закључивање предуговора и уговора за нове енергетске објекте и завршетак реформи јавних предузећа.
Михајловић је на конференцији за новинаре, која је одржана поводом годину дана рада министарства на чијем је челу, навела да су за сваки планирани пројекат формирани тимови у Министарству.
Пројекти су, како је подсетила, Термоелектрана-топлана Нови Сад, Термоелектрана (ТЕ) Штаваљ, ТЕ Деспотовац, Хидроелектрана (ХЕ) Бистрица и ХЕ Ђердап 3.
Она је објаснила да је план да до 1. новембра ове године буду потписани уговори за ТЕ топлану Нови Сад и предуговори за ТЕ Штаваљ и Деспотовац, а да до 31. децембра буде потписан и предуговор за ХЕ Бистрица и Ђердап 3.
Реализацијом ових пројеката Србија би добила 2.200 мегавата нових капацитета, и инвестиције у износу од 2,5 милијарди евра, истакла је Михајловић.
Према њеним речима, биће утврђени и рокови за завршетак реформе јавних предузећа, при чему се процењује да досадашњи и планирани пројекти ресорног министарства доносе уштеде у стотинама милиона евра, и инвестиције које се мере милијардама евра.
Михајловић је указала на то да је у плану и усвајање измена и допуна пет системских закона из области животне средине.
То су Закон о заштити природе, Закон о заштити природне средине, Закон о управљању отпадом, Закон о хемикалијама и Закон о биоцидним производима, прецизирала је она и подсетила на то да је планирано и формирање буџетског фонда за енергетску ефикасност.
Михајловић је најавила и да би у наредних месец дана требало да буде припремљен нови тендер за доделу локација за градњу мини-хидроелектрана (ХЕ).
Према њеним речима, на том тендеру требало би да се нађе приближно 100 локација које нису добиле инвеститоре у првом јавном позиву, али и нове локације које пријављују локалне самоуправе.
Она је подсетила на то да је на првом тендеру, који је објављен почетком године, инвеститорима било понуђено 317 локација у 17 општина у Србији.
На основу тог тендера, како је додала, Србија ће добити 212 малих хидроелектрана, у којима се у наредне две године очекује 600 нових радних места.