Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Решити проблем нелегално одузете српске имовине на Космету

Решити проблем нелегално одузете српске имовине на Космету

Београд, 22. јул 2013. године – Директор Канцеларије за Косово и Метохију Владе Републике Србије Александар Вулин изјавио је данас да Србија не признаје приватизацију која је спроведена на Косову и Метохији јер је моноетничка, и додао да ће се први наредни споразум између Београда и Приштине односити на имовину или културну баштину Срба на Космету.

Фото: Танјуг

Вулин је на састанку посвећеном предлогу мера правне заштите имовине привредних субјеката на територији Аутономне покрајине Косово и Метохија, одржаном у Привредној комори Србије (ПКС), рекао да је један од разлога што се прошле године започело са прикупљањем свих података о томе шта на Косову има Србија, шта је отето и како и када је продато, јесте то што се о имовини мора разговарати.

Србија, како је поновио, не признаје приватизацију која је спроведена на Косову и Метохији јер је она обављена моноетнички, по националној основи.

Према његовим речима, време је да Србија прикупи све податке и зна шта је њено и која су њена потраживања и да, након што установи шта има, буде спремна да прва изађе са ставом и са конкретним предлозима и захтевима.

Ниједног динара, ниједне фабрике нећемо и не смемо да се одрекнемо, поручио је Вулин, и истакао да је свако потраживање важно и да наш преговарачки тим мора да располаже свим информацијама како би знао шта може да потражује и шта би могао да добије.

Директор Канцеларије за Косово и Метохију је подсетио на то да Србија није учествовала у приватизацији на Косову и Метохији и да не признаје њене резултате, које не признаје ни УНМИК.

Према његовим речима, о свему томе расправљаће се у Бриселу, а мора да се види колико је Србија уложила на Косову и Метохији до 1999. године, при чему не треба губити из вида и да је улагала на стотине милиона долара и након тог периода.

Он је навео да ће заједница српских општина имати своју имовину и да треба да се види шта ће од имовине Србија пренети на њу.

Вулин је упутио позив привредницима да изнесу своје предлоге мера, и да на тај начин помогну да држава и њени грађани заштите своју имовину на Косову.

Он је нагласио да ће Србија инсистирати на својим економским интересима, као и на интересима свог народа, уз напомену да је све што је статусно неутрално - прихватљиво и може бити предмет разговора.

Председник Привредне коморе Србије Жељко Сертић рекао је да српска имовина на Косову и Метохији има огромну вредност, уз оцену да су се сада по први пут стекли институционални оквири за то да се проблем нелегално одузете српске имовине у будућности реши договором Београда и Приштине.

Питање српске имовине на Косову је утемељено у Резолуцији 1244 СБ УН, а приликом извођења рачуница треба посебно имати у виду колико је Србија, још у бившој Југославији, улагала у развој косовске привреде, указао је Сертић.

Анализе ПКС показују да се само вредност приближно 1.500 приватизованих српских предузећа на Косову и Метохији процењује на више од 1,2 милијарде евра, прецизирао је он и упозорио на то да је Косовска агенција за приватизацију до сада читав процес промене власничке структуре предузећа водила на незаконит начин.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs