Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Енергичне мере у циљу реформе јавног сектора

Енергичне мере у циљу реформе јавног сектора

Београд, 22. јун 2013. године – Председник Владе Републике Србије Ивица Дачић изјавио је данас да је неопходно реформисати јавни сектор у Србији и да ће Влада у том правцу предузети енергичне мере, од којих ће неке бити краткорочне, а неке дугорочне.

Фото: Танјуг

Дачић је на конференцији за новинаре, у паузи састанка представника Владе са члановима Националног савета за привредни опоравак и представницима синдиката, привредних комора и других удружења поводом Програма мера за реформу јавног сектора, истакао да ће те мере бити у интересу грађана.

Према његовим речима, данашњи састанак одржан је како би се Влада консултовала са свим релевантним друштвеним чиниоцима.

Желели смо да све њих позовемо на једно место и разговарамо о томе шта би требало радити, јер се налазимо у изузетно тешкој ситуацији, која је последица светске економске кризе и онога што се дешавало у земљи у претходномн периоду, рекао је Дачић.

Председник Владе је поручио да је неопходно донети стратегију опоравка привреде и нагласио да Србија није пред банкротом, нити има проблем са ликвидношћу.

Он је најавио да ће ребалансом буџета, дефицит бити доведен до циљане границе, испод пет одсто, на приближно 4,7 одсто БДП-а, при чему је поновио да неће бити замрзавања плата и пензија, али да оне неће моћи да расту изнад нивоа зарада у привреди.

Дачић је објаснио да ће све поменуте мере бити уграђене у ребаланс буџета за ову годину, при чему је упозорио да Србија сада располаже мањим приходима у буџету од планираних.

Према његовим речима, мањак прихода у буџету може се решити новим задуживањем, али Влада то не жели да уради да не би још више повећавала јавни дуг и дефицит буџета.

Он је рекао и да постоје најаве већег извоза српске привреде и могућност да ће Србија ове године имати највећи економски раст у региону, између два и три одсто.

Дачић је указао на то да је данашњи састанак само један у низу, уз напомену да ће Влада разговарати са свим релевантним представницима друштва, као и да ускоро предстоји и састанак са члановима Фискалног савета.

Министар финансија и привреде Млађан Динкић истакао је да су предложене мере штедње добиле подршку привредника и синдиката, што ће бити подстрек за даље активности Владе.

Он је рекао да Влада има отворен план за реформе, који је у неким сегментима чак и радикалан, при чему је поручио да неће бити толеранције по питању финансијске дисципилине и сиве економије.

Договорили смо да на важним системским законима Влада не ради сама, већ заједно са синдикатима и привредницима, а то се првенствено односи на измене Закона о раду, навео је Динкић.

Према његовим речима, циљ тих измена јесте да се повећају запосленост и инвестиције, а да се истовремено задрже елементи који штите права радника.

Поменутом састанку присуствују и министар здравља Славица Ђукић-Дејановић, министар енергетике, развоја и заштите животне средине Зорана Михајловић, министар просвете, науке и технолошког развоја Жарко Обрадовић и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Горан Кнежевић.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs