Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Стоп корупцији > Ухапшено осам особа због малверзација приликом приватизације "Луке Београд"

Ухапшено осам особа због малверзација приликом приватизације "Луке Београд"

Београд, 14. јун 2013. године – Министарство унутрашњих послова Владе Републике Србије саопштило је данас да је у наставку акције на расветљавању злоупотреба у поступку 24 спорне приватизације ухапшено осам особа због сумње да су од марта 2004. године до 30. септембра 2005. извршили више кривичних дела злоупотреба службеног положаја и злоупотреба положаја одговорног лица приликом приватизације предузећа "Лука Београд".

Припадници Радне групе Управе криминалистичке полиције МУП-а, у сарадњи са Тужилаштвом за организовани криминал, ухапсили су бившег министра привреде у Влади Србије П. Б. (1954), бившег директора Агенције за приватизацију М. Ђ. (1955), бившег извршног директора те агенције Г. М. (1970) и бившег директора Центра за тржиште капитала у тој агенцији А. М. (1969).

Слободе су лишени и бивши директор Акцијског фонда Републике Србије А. Г. (1964), бивши директор Сектора за анализу, припрему и организацију продаје у том фонду Ј. Д. (1970), бивши генерални директор „Лука Београд“ а.д. М. Д. (1944) и бивши финансијски директор тог предузећа Д. К. (1947).

Осумњичени се терете за то да су, супротно законским и подзаконским актима и интерним прописима Агенције за приватизацију и Акцијског фонда, пропустили да изврше анализу понуђене цене за куповину акција и вредности акција “Луке Београд“, при чему су 27. септембра 2005. године М. Ђ., Г. М., и А. М., као одговорна лица из Агенције за приватизацију, донели Одлуку о методу продаје акција "Луке Београд“.

Они су прихватили понуду за преузимање, коју је доставила компанија "Worldfin“ S.A. из Луксембурга и издали налог Акцијском фонду за продају 1.745.521 акције наведеног предузећа из државног пакета акција.

Сумња се да су А. Г. и Ј. Д., као одговорна лица из Акцијског фонда, не вршећи анализе саме понуде за преузимање, њених елемената, понуђене цене и вредности акција "Луке Београд“, 30. септембра 2005. године издали налог за продају свих акција из државног пакета акција, иако су били обавештени да је у току нова процена вредности имовине овог предузећа и да се очекује знатно већа вредност имовине, капитала, па тиме и акција.

Осумњичени П. Б. се терети да је, у својству министра привреде, иако је знао да је књиговодствена вредност акција " Луке Београд“, као критеријум за утврђивање цене из понуде, испод реалне вредности и да је у току нова процена вредности „Луке Београд“, као и да се очекује знатно већа вредност имовине и акција, пропустио да наложи стручним службама Министарства привреде да обаве надзор над радом Агенције за приватизацију и Акцијског фонда и преиспитају њихове одлуке и налог за продају акција, донетих без претходно извршених анализа.

Он је пропустио и да захтева извештаје и податке на основу којих су донете одлука и налог и да упозори на уочене неправилности и одреди мере и рок за њихово отклањање, као и да користећи друга општа овлашћења у вршењу надзора над радом, предложи Влади мере за које је овлашћен, и тако спречи да се реализује продаја акција "Луке Београд" из пакета Акцијског фонда.

Постоје основи сумње да М. Д. и К. Д., као директори и чланови УО "Луке Београд“, нису извршили спровођење кроз пословне књиге нове процењене вредности имовине предузећа, коју су утврдиле стручне службе тог предузећа у току 2004. године, као и процену вредности имовине и капитала "Луке Београд“ од стране „Института економских наука“ из Београда, нити су сачинили берзански проспект.

Они су на тај начин избегли обавезу укључивања акција „Луке“ на Београдску берзу и тиме спречили да се утврди нова реална вредност акција „Луке Београд“.

Ови осумњичени се терете за то да су омогућили да књиговодствена вредност утврђена још 1998. године буде искоришћена као критеријум минималне цене код понуде за преузимање, која је у тренутку подношења понуде за преузимање била нижа од реалне вредности акција.

На описани начин осумњичени су омогућили компанији "Worldfin“ S.A. да купи акције "Луке Београд“ по цени знатно нижој од стварне вредности, и тиме прибавили корист поменутој компанији из Луксембурга, а на штету буџета Србије, за износ од најмање 5.700.920 евра.

Осумњичени ће уз кривичну пријаву бити приведени Тужилаштву за организовани криминал, додаје се у саопштењу.


Документи
Предлог закона о Агенцији за борбу против корупције
Предлог закона о изменама и допунама Закона о финансирању политичких странака
Предлог закона о јавним набавкама
Национална стратегија за борбу против корупције

ГРЕКО
Група земаља задужена за надзор у борби против корупције (ГРЕКО) - интернет презентација
Извештај о усклађености за Републику Србију
Извештај Републике Србије о мерама које су предузете ради испуњавања препорука групе држава за борбу против корупције
Прилог о обуци
Евалуациони извештај о Републици Србији

Акције
"Отворена линија" - кампања Управе царина Министарства финансија Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs