Београд, 8. јун 2013. године – Потпредседник Владе Републике Србије за европске интеграције Сузана Грубјешић рекла је данас да Србија и њени грађани очекују признање из Брисела, јасно и прецизно одређивање датума за почетак преговора са ЕУ, јер 12 година стрпљиво подржавају процес европских интеграција.
|
Фото: Фонет |
Грубјешић је у интервјуу агенцији Фонет рекла да би евентуална одлука Савета Европске уније (ЕУ) о одлагању преговора за следећу годину представљала изговор и не би допринела стабилизацији региона.
Јасна и прецизна одлука, објаснила је Грубјешић, значи да би Србија требало да добије одређивање датума када са ЕУ почињу преговори о чланству, а не некакву утешну награду или условни датум.
Према њеним речима, пре заседања Савета ЕУ за опште и спољне послове, европски комесар за приширење Штефан Филе и високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон треба да сачине извештај, што се очекује између 15. и 20. јуна.
Тај извештај, у ствари, треба да буде подстицај за земље чланице да донесу позитивну одлуку за Србију, нагласила је Грубјешић.
Потпредседник Владе за европске интеграције подсетила је да су у једном ранијем извештају Филе и Ештон дали позитивну оцену за Србију и препоруку да се отворе приступни преговори.
У случају да Србија крајем јуна не добије тачан датум за отварање приступних преговора, Грубјешић је оценила да то не би био неуспех Србије, већ изговор ЕУ.
Није добро ни за ЕУ да донесе такву одлуку да се преговори одложе за крај ове или следећу годину, указала је Грубјешић и констатовала да таква одлука не би допринела стабилизацији региона.
Он је истакла да одлуке морају да се донесу тако да свако добије понешто, и поручила да Србија коначно треба да добије датум и почетак преговора.
Према њеној оцени, Влада Србије је за 10 месеци учинила много више него што је било ко очекивао у домаћој или међународној јавности.
Храбро смо закорачили у решавање најтежег питања, постигли политички договор и донели план примене споразума са Приштином. Споразум се спроводи, раде имплементационе групе, постоји динамика која се поштује, навела је Грубјешић.
Све оно што је договорено и било до нас, ми смо урадили и радимо, рекла је Грубјешић.
Она је рекла да би до 28. јуна официри за везу, који имају своје канцеларије у Београду и у Приштини, требало и да уђу у њих, односно да се изабере или макар предложи регионални полицијски командант који ће дати неопходну сигурност Србима на северу Косова.
Нико не може да очекује од нас да се споразум спроведе у целости у кратком року, напоменула је Грубјешић, јер је за то потребан рад обе стране.
Грубјешић је додала да у случају да Србија добије отварање приступних преговора са ЕУ, било би идеално да Међувладина комисија држава чланица ЕУ и Србије буде у октобру, јер би то званично и представљало почетак преговарачког процеса.
Она је напоменула да Влада Србије разговара са свим чланицама ЕУ, пошто је за одлуке у Унији потребан консензус, али се зна чији глас увек превагне при доношењу великих одлука.
То је глас Немачке и зато посебну пажњу посвећујемо Берлину и са њим највише разговарамо, али наравно да ни друге земље нисмо запоставили, рекла је Грубјешић.
Потпредседник Владе за европске интеграције је најавила посету Немачкој следеће недеље и указала да су ти разговори увек комплексни, а очекивања понекад превелика.
Оно што сви увек говоримо је да можемо обећати само оно што можемо да испунимо. Желим од њих да чујем јасан став шта је то што њима даје могућност да гласају за то да Србија добије датум и шта је то што још недостаје, ако уопште недостаје, нагласила је Грубјешић.
Грубјешић очекује и да Литванија, као наредни председавајући ЕУ, до краја овог месеца ратификује Споразум о стабилизацији и придруживању (С С П) са Србијом, јер је једина чланица Уније која то још није учинила.
Имали смо две неуспешне приватизације литванских инвеститора, али је договорена арбитража, подсетила је Грубјешић.
Она је рекла и да је Србија обавила административно-процедурални део припрема за будуће преговоре са ЕУ, али остаје да се формира преговарачки тим и изабере ко ће бити на његовом челу.
Било би идеално да шеф тима, као у Хрватској и Словенији, испрати цео процес. Ако буде предлога да то буде политичка фигура, онда она зависи од избора и промене власти, оценила је Грубјешић.
Према њеним речима, у преговарачком процесу значајну улогу ће имати и Одбор за европске интеграције Скупштине Србије, па се, самим тим, очекује и ангажовање опозиције.