Београд, 3. јун 2013. године – Председник Владе Републике Србије Ивица Дачић и председник Владе Републике Македоније Никола Груевски поручили су данас да су две земље испуниле све критеријуме за почетак преговора са Европском унијом, уз оцену да Србија и Македонија треба и даље да сарађују током процеса интеграција.
|
Фото: Фонет |
Дачић је на заједничкој конференцији за новинаре са Груевским у Палати Србије, након
прве заједничке седнице влада Србије и Македоније, саопштио да је она протекла у веома конструктивној атмосфери узајамног разумевања и пријатељства.
Овим показујемо приврженост даљем јачању сарадње и билатералних односа. Желимо да сарађујемо и на путу ка ЕУ и били бисмо срећни када би заживела иницијатива за регионално повезивање као што је то случај у неким другим регионима, попут Скандинавије, истакао је премијер Србије.
Он је навео да треба подстаћи економску сарадњу, уз напомену да је
спољнотрговинска размена двеју земаља, која износи приближно 600 милиона евра, добра.
Дачић је навео да односи треба да буду унапређени и у инфраструктури, и посебно поменуо завршетак Коридора 10, изградњу крака Јужног тока ка Македонији и сарадњу у области енергетике.
Груевски је рекао да се земље овог региона на европском путу суочавају са условима који нису били постављени другим земљама у процесу евроинтеграција, али да их то неће обесхрабрити да наставе тим путем.
Он је изразио наду да ће у будућности бити решено и отворено питање православних цркава Македоније и Србије, и указао на то да односи двеју држава треба да буду пример и за његово решавање.
Дачић је поводом овог питања истакао да држава не може да доноси одлуке у име цркве, али да жели да подстакне дијалог цркава и споразумно решење отворених питања, и додао да су државе Србија и Македонија спремне то да учине.
Такође, он је потврдио да ће у наредном периоду бити активиране комисије за економску сарадњу и мешовита комисија за права мањина.
Председник Владе Србије нагласио је и да наша земља не очекује зелено светло, нити било какве условне датуме, већ конкретан датум за почетак преговора о чланству у ЕУ.
Мислимо да одлука о датуму треба да буде донета сада и да за неколико месеци треба да отпочну преговори, поручио је он и напоменуо да је Србија урадила свој део посла и да не само што је постигла споразум у Бриселу, већ је потписала и план за његову примену.
Сада је на Савету ЕУ да ли ће то да вреднује или не, истакао је Дачић и додао да је на земљама региона, које имају сличне проблеме на путу ка ЕУ, да заједно делују и раде у заједничком интересу.