Београд, 24. мај 2013. године – Министар финансија и привреде у Влади Републике Србије Млађан Динкић изјавио је данас да предложене измене сета пореских закона представљају почетак новог таласа консолидације, и додао да би оне требало да доведу до смањења дефицита.
Динкић је, представљајући измене шест пореских закона на седници Скупштине Србије, истакао да ће привреда тим законским решењима бити растерећена за четири милијарде динара, али да то само по себи неће бити довољно и да ће свако морати да штеди.
Он је најавио и оштрију борбу против сиве економије, и додао да ће се најпре кренути у контролу нерегистрованих радника и послодаваца, као и у појачану контролу фискалних каса и издавања рачуна.
Сет измена пореских закона доноси новине у опорезивању зарада и имовине, наплати доприноса за пензијско и инвалидско осигурање, пореске олакшице за улагање у развој, прелазак на електронско подношење пореских пријава у 2014. години и обавезу плаћања акцизе на биогорива и биотечности, објаснио је министар.
Према његовим речима, изменама Закона о порезу на доходак грађана предвиђа се смањење стопе пореза на зараде са 12 на 10 одсто, уз повећање неопорезивог износа са 8.776 динара на 11.000 динара месечно.
Динкић је указао на то да је предвиђено и повећање стопе доприноса за обавезно пензијско и инвалидско осигурање са 22 на 24 одсто.
Када је реч о изменама Закона о порезима на имовину, министар је навео да је циљ интегрисање накнаде за коришћење грађевинског земљишта, која се укида 1. јануара 2014. године.
Динкић је указао на то да је порез на имовину стопроцентно приход локалних самоуправа и да ће стопа моћи да варира, односно да ће бити различитог оптерећења у различитим деловима градова и општина, уз напомену да ће другачији начин обрачуна за правна лица донети већи приход локалу.
Према његовим речима, изменама пореских закона предвиђено је поједностављење подношења пореских пријава, које ће од наредне године бити обављано електронским путем.
Измене Закона о акцизама предвиђају увођење обавезе плаћања акцизе на биогорива и биотечности, објаснио је министар и додао да постоји сумња да се они мешају са евродизелом и тако продају као гориво, чиме се губи од 50 до 100 милиона евра годишње.
Посланици Скупштине Србије воде обједињену начелну расправу о изменама шест пореских закона: о порезима на имовину, о добити правних лица, о доприносима за обавезно социјално осигурање, о порезу на доходак грађана, о пореском поступку и пореској администрацији и о акцизама.