Постигнут оквирни договор о спровођењу споразума из Брисела
Београд/Брисел, 23. мај 2013. године – Председник Владе Републике Србије Ивица Дачић изјавио је да је постигнут оквирни договор о спровођењу споразума између Београда и Приштине, и да ће се Влада Србије о тексту договора, који обухвата рокове и радње које треба обавити у наредним месецима, изјаснити до краја недеље.
Дачић је синоћ у изјави за новинаре у Бриселу, након завршетка дводневних разговора са премијером Косова Хашијем Тачијем уз посредовање високог представника ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон, навео да ће се о тексту тог документа до краја ове недеље изјаснити и влада у Приштини.
Премијер је указао на то да је било важно да се до договора о имплементацији дође пре јунске одлуке Европског савета о додељивању Србији датума за почетак преговора, како би се послао јасан сигнал да су обе стране спремне да спроведу споразум постигнут 19. априла.
Према његовим речима, у складу са постигнутим договором биће формирано привремено тело које ће чинити председници четири општине са севера Космета, са овлашћењима која ће преузети Заједница српских општина (ЗСО), која ће бити формирана након одржавања локалних избора.
Ово тело ће, поред осталог, имати овлашћења да припреми статут ЗСО и да у складу са чланом 9 априлског споразума изабере вршиоца дужности регионалног шефа полиције, указао је Дачић.
Он је рекао да ће локални избори бити спроведени пре краја године, уз помоћ Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС).
Када је реч о полицији и правосуђу, премијер је навео да постоји обавеза да се направи процена колико ће људи бити интегрисано у те структуре, уз оцену да је најважније то да ће њихов састав одражавати етнички састав у српским општинама.
Инсистирали смо на томе да не буде празног хода, и то је прихваћено, истакао је он и нагласио да неће бити распуштања српских институција на Косову док се не буде тачно знало шта ће бити са људима који у њима сада раде.
Према његовим речима, неће бити ни прекида у финансирању наших институција, већ је само прихваћено да то финансирање буде транспарентно, при чему је став да нико од Срба на Косову и Метохији не треба да остане без посла.
Први корак у утврђеном плану ће, како је објаснио, бити формирање радних група са обе стране, чији ће задатак бити да утврде која законска решења треба донети како би спровођење споразума почело на време.
Рок за законске измене је врло кратак, што нама на неки начин одговара јер нам је у интересу да Приштина што пре промени своје законе, указао је Дачић.
Он је потврдио да ће бити још разговора са премијером Косова Хашимом Тачијем, али о темама које нису обухваћене споразумом.
Разговараћемо о повратку избеглица, несталим лицима и заштити српског културног наслеђа на Космету, прецизирао је Дачић и оценио да је постигнути договор у складу са интересима Србије и српског народа на Косову и Метохији.