Београд, 16. мај 2013. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар одбране Александар Вучић и потпредседник Владе Републике Белорусије Пјотр Прокопович разговарали су данас о унапређењу економске и трговинске сарадње и међусобним улагањима у циљу већег запошљавања и решавања горућих економских проблема у Србији.
 |
Пјотр Прокопович и Александар Вучић |
Вучић је на заједничкој конференцији за новинаре у Влади Србије након сусрета рекао да је са Прокоповичем разговарао о сарадњи српске фабрике "Прва петолетка" из Трстеника са белоруским партнером, и потврдио да се ускоро очекује да из Белорусије стигне коначна понуда о сарадњи.
Он је саопштио да исто важи и за фабрику "14. октобар", као и да је разговарано и о сарадњи компанија "МАЗ" и "ФАП".
Према његовим речима, једна од тема разговора биле су и радне дозволе у Белорусији како би се обезбедило да фирме које реализују грађевинске пројекте на територији те земље запошљавају српске раднике.
Међу темама разговора је било и решавање питања Железаре Смедерево, додао је он и изразио наду да ће решење за то питање бити пронађено у најскорије време.
Вучић је навео да је са Прокоповичем договарана и сарадња у области производње пољопривредних машина, по чему је Белорусија позната, и подсетио на то да је Влада Србије у процесу проналажења најбољег могућег решења за фабрике "ИМТ" и "ИМР", при чему постоји спремност да се са Белорусијом сарађује на том плану.
Први потпредседник Владе је констатовао да две државе имају добре политичке односе, као и да Белорусија подржава став Србије када је реч о једнострано проглашеној независности Косова, на чему је Србија захвална.
Прокопович је рекао да су владе Србије и Белорусије постигле принципијелан договор о формирању два заједничка холдинга из области машиноградње.
Такође, договорена је и реализација бројних пројеката у Белорусији, што ће омогућити отварање радних места у обе земље, указао је он.
Потпредседник Владе Белорусије је поручио да Белорусија и Србија имају јако добру перспективу за сарадњу, пре свега у економској области.
Вредност робног промета између Србије и Белорусије у прошлој години износила је 150 милиона долара, што је, како је оценио, јако мало.
Према његовим речима, заједнички задатак двеју земаља јесте да та бројка у будућности буде много већа, при чему резултати из првог тромесечја ове године, који показују да је робни промет повећан за 40 одсто у односу на исти период прошле године, говоре да је то реално очекивање.
Прокопович је указао на то да посета делегације Белорусије Србији представља наставак разговора и почетак реализације пројеката који су одређени током посете председника Србије Томислава Николића Белорусији у марту ове године.
Председници двеју земаља су одредили програм за сарадњу Србије и Белорусије у најкраћем периоду, подсетио је он и оценио да је отварање заједничких предузећа у Србији и Белорусији веома перспективно.
Белорусија, како је истакао, присуство у Србији види не само као могућност за пословање на Балкану, већ и као шансу за свој наступ у Европи.
Прокопович је оценио да ће сарадња Белорусије и Србије пружити могућност и српским предузећима и бизнисменима да преко Белорусије уђу на читаво евро-азијско тржиште.
Делегација Белорусије борави у дводневној посети Србији, а та земља представиће се и као излагач на 80. међународном сајму пољопривреде у Новом Саду.
У делегацији Владе Србије која се састала са представницима Белорусије били су и потпредседник Владе и министар спољне и унутрашње трговине и телекомуникација Расим Љајић, министар финансија и привреде Млађан Динкић, министар енергетике, развоја и заштите животне средине Зорана Михајловић и министар саобраћаја Милутин Мркоњић.