Београд, 26. април 2013. године – Помоћник министра просвете, науке и технолошког развоја у Влади Републике Србије Зоран Костић саопштио је данас да ће пријемни испит за средње школе за све свршене ученике осмог разреда бити одржан 17. и 18. јуна – првог дана из српског (матерњег) језика, а другог из математике.
Костић је на конференцији за новинаре у Влади Србије, на којој су представљени Конкурс за упис ученика у средњу школу за школску 2013/14. годину, календар уписа ученика у средњу школу, као и уписне квоте, рекао да за 70.385 ученика осмог разреда који у јуну уписују средњу школу има довољно места.
Пре уписа мале матуранте чека завршни испит, који ће бити најтежи до сада, а неки профили за које нема довољно интересовања ове године неће имати ђака, навео је помоћник министра и напоменуо да је ове године девет одсто осмака мање него прошле.
Он је истакао да у гимназијама има 22 одсто места, у четворогодишњим стручним школама 59 одсто, школама трећег степена 16 одсто, а у уметничким школама два одсто места.
Према његовим речима, за ученике који ће похађати такозване специјалне школе резервисано је 835 места, а укупна квота ће бити повећана уколико 19 огледа буде преведено у редован систем.
Костић је навео да се Конкурс може наћи у продаји по цени од 210 динара, и додао да ће више од 70.000 ученика осмог разреда конкурисати за једно од 79.839 места у средњим школама.
Он је поновио да ће мала матура бити најтежа до сада, с обзиром на то да ће бити 75 одсто непознатих задатака и 25 одсто са измењеним редоследом одговора, или бројевима у односу на задатке из збирке.
Сви који желе да упишу уметничке или школе за ученике са посебним способностима морају претходно изаћи и на пријемни испит, који ће, зависно од школе, бити одржан 6, 7, 8. или 9. јуна, навео је помоћник министра.
Он је саопштио да ће пријављивање за пријемни у уметничким школама и филолошким и математичким гимназијама трајати од 25. до 28. маја.
Према његовим речима, календаром уписних активности предвиђено је да ће коначни резултати пријемних испита бити познати до 14. јуна, а завршних испита 25. јуна.
Он је напоменуо да су распоред ученика по школама, смеровима гимназија и образовним профилима, као и упис у првом кругу планирани за 7, 8. и 9. јул, док ће други уписни круг бити завршен 12. јула.
Приликом уписа у гимназије и средње стручне школе, редослед кандидата утврђује се на основу успеха на завршном испиту, са кога се може понети максималних 40 бодова, општег успеха од 6. до 8. разреда и резултата на такмичењима током осмог разреда, истакао је Костић.
Успех у претходном школовању, како је навео, доноси максималних 60 бодова, при чему ће ђаци и ове године попуњавати листу од 20 жеља.
Помоћник министра је нагласио да се редослед за ђаке који уписују уметничке или школе за ученике са посебним способностима одређује на основу успеха на пријемном испиту, завршном испиту, такмичењима и успеха у 6, 7. и 8. разреду.
Костић је истакао да и ове године треба попунити листу од свих 20 жеља и навео да ће евентуалне допуне конкурса бити објављене на сајту Министарства просвете, науке и технолошког развоја (www.мпн.гов.рс).
Према његовим речима, за неке образовне профиле нема интересовања, па тако у области економије ученици осмог разреда не желе да уче за комерцијалног техничара, царинског техничара, дактилографа и портира - чувара.
У области шумарства, нико неће да буде надзорник парка – оглед, техничар за примарну обраду дрвета, или расадничар. Такође, младе не интересују ни занимања електричар енергетике, електромонтер, металоглодач, металобрусач, лимар и часовничар, додао је Костић.
И поред тога, како је навео, за неке од тих профила у овогодишњем уписном кругу биће отворених места, али за друге уписа неће бити.
Помоћник министра је напоменуо да осмаке пре уписа чека пробни тест мале матуре 11. маја, на којем ће бити непознати задаци из српског (матерњег) језика и математике и који представља симулацију правог завршног испита у јуну.
Пробни, такозвани композитни тест, полагаће и ђаци седмог разреда, у недељи од 13. до 18. маја, и они су прва генерација која ће наредне године, осим питања из српског (матерњег језика) и математике, на завршном испиту имати и један комбиновани тест из историје, географије, биологије, физике и хемије, нагласио је Костић.