Београд, 26. април 2013. године – Државни секретар Министарства рада, запошљавања и социјалне политике Владе Републике Србије и национални директор пројекта „Интегрисани одговор на насиље над женама" Бранкица Јанковић упозорила је данас на то да насиље над женама у Србији углавном пролази некажњено, због чега је у борбу против те појаве неопходно укључити све релевантне државне и невладине институције.
|
Фото: infobiro.tv |
Јанковић је на конференцији „Мултисекторска сарадња – институционални одговор на насиље над женама", на којој су представљени протоколи о поступању и сарадњи установа, органа и организација у ситуацијама насиља над женама у породици и у партнерским односима, навела да је прошле године у Србији евидентирано 9.327 жртава насиља у породици, од чега су 80 одсто жене.
Према њеним речима, проблем насиља у породици и родно заснованог насиља над женама у породици и партнерским односима није нова појава, већ постоји одувек, у мањем или већем обиму.
Оно што је важно јесте да се овакво насиље више не негира, не минимизира и не третира као приватна ствар, односно као проблем појединца или породице, нагласила је Јанковић.
Систем социјалне и породичне заштите, како је истакла, чини све да се проблеми насиља у породици и над женама у партнерским односима елиминишу, или да се бар смање ризици од њиховог настанка.
Такође, предузимају се и мере за то да се обезбеди адекватна, благовремена и целовита помоћ и подршка жртвама, нагласила је она.
Јанковић је навела да највећи проблем у борби против ове врсте насиља представља изостанак сарадње различитих сектора, због чега је неопходно да у решавање овог проблема буду укључени здравствени, образовни и правосудни систем, Министарство унутрашњих послова, јединице локалне самоуправе и невладин сектор.
Она је указала на то да Министарство рада, запошљавања и социјалне политике води активну политику борбе против насиља над женама у Србији, као и да је преузело лидерску улогу у координацији рада државних органа у борби и превенцији насиља над женама.
Порука коју желимо да пошаљемо успостављањем интегрисаног система за одговор на насиље над женама у породици јесте да државни органи и институције система морају заједнички да делују у заштити жртава насиља и спречавању и сузбијању овог облика кршења женских људских права, поручила је Јанковић.
Према њеним речима, на основу извештаја центара за социјални рад у Србији је од 2006. године број евидентираних жртава насиља повећан са 3.441 на 9.327, колико је забележено прошле године.
Од укупног броја жртава насиља, 4.133 је претрпело физичко насиље, док је психичком насиљу било изложено 2.595 жртава, за шта су поднете само 253 кривичне пријаве, напоменула је Јанковић.
Стални координатор Уједињених нација у Србији Вилијам Инфанте навео је податак да су прошле године, услед последица насиља у породици или партнерским односима, смртно страдале 32 жене, док је до априла ове године тај број већ достигао цифру од 19 жена.
Он је нагласио да је свака друга жена у Србији претрпела неки вид насиља у породици, а да родно засновано насиље углавном пролази некажњено, при чему УН настоје да се у Србији развије нулта толеранција према насиљу.
Инфанте је истакао да УН, у складу са тим, охрабрују напоре које Влада Србије предузима у циљу успостављања ефикасног институционалног одговора на насиље над женама.
На овом скупу говорили су и државни секретар Министарства унутрашњих послова Миодраг Миљковић, државни секретар Министарства просвете Мухедин Фљуљанин и помоћник министра здравља Зоран Ковачевић.
Поменута конференција одржана је у оквиру реализације пројекта "Интегрисани одговор на насиље над женама у Србији", који заједнички спроводе Министарство рада, запошљавања и социјалне политике, Програм УН за развој (УНДП), Агенција УН за оснаживање жена и родну равноправност и Дечји фонд УН (УНИЦЕФ).
Циљ пројекта јесу развој и увођење системских решења, јачање капацитета институција у борби против родно заснованог насиља и примена механизама за поступање у складу са међународним обавезама.
У оквиру реализације тог пројекта, Министарство рада, запошљавања и социјалне политике, МУП, Министарство здравља и Министарство просвете, науке и технолошког развоја израдили су посебне протоколе о поступању и сарадњи установа, органа и организација у ситуацијама насиља над женама у породици и у партнерским односима.