Београд, 23. април 2013. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар рада, запошљавања и социјалне политике Јован Кркобабић и потпредседник Владе Украјине Јуриј Бојко потписали су данас Протокол са петог заседања Међувладине српско-украјинске комисије за трговину, економску и научно-техничку сарадњу одржаног 22. и 23. априла у Београду.
 |
Јуриј Бојко и Јован Кркобабић |
Кркобабић, који је и председник српског дела ове комисије, указао је на висок ниво политичке сарадње између Србије и Украјине, као и на жељу да економска сарадња достигне тај ниво.
Потпредседник Владе Србије упутио је позив привредницима и компанијама из Украјине да улажу у Србију, уз напомену да постоје повољне могућности и за заједничка улагања.
Он је навео да су на украјинском тржишту дуже време као инвеститори присутне српске компаније као што су „Синтелон-Таркета“ и „МК група“, док у последње време у Украјини успешно послује и „Металац“ из Горњег Милановца.
Опредељеност за даље проширење билатералне сарадње у свим областима је обострана, а посебно у области економско-трговинске сарадње, истакао је Кркобабић.
Он је упутио позив надлежним министарствима обе земље да учине напор и окончају све потребне процедуре како би сви споразуми били спремни за потписивање током предстојеће посете председника Владе Републике Србије Ивице Дачића Украјини, односно планиране овогодишње посете председника Украјине Виктора Јануковича Србији.
Бојко, који је и председник украјинског дела Међувладине комисије, поновио је да постоји велики потенцијал за економску сарадњу двеју земаља, и изразио очекивање да ће ти односи бити унапређени и припремом споразума о слободној трговини између Украјине и Србије.
Веома је важно имати конкретне пројекте на којима би се радило, док би се трећи правац сарадње одвијао кроз развијање регионалне сарадње која би могла да прерасте у националну, навео је он.
У току дводневних разговора закључено је да је у циљу повећања и балансирања обима билатералне робне размене потребно наставити тражење нових облика сарадње, као и обезбедити боље услове за излазак на тржиште нових предузећа и предузети мере за подршку средњем и малом бизнису.
На заседању Међувладине српско-украјинске комисије указано је на неопходност сарадње и унапређења управљања тржиштем гаса путем размене искустава оператора транспортног система обе земље.
Српска страна је изнела интерес Јавног предузећа „Транснафта“ за сарадњу са украјинским нафтним предузећима, као и за изналажење могућности за коришћење складишних капацитета за природни гас и куповину природног гаса у зимском периоду у Украјини за потребе Србије, односно Јавног предузећа „Србијагас“.
Српска страна упутила је позив предузећима из Украјине да узму учешће на тендерима за набавке за потребе јавног предузећа „Електромрежа Србије“, као и за пружање услуга које се финансирају из иностраних извора као што су консултантске, услуге пројектовања, или изградње електроенергетских објеката у Републици Србији.
Обострано је констатовано да постоје реалне могућности за повећање обима узајамних улагања у привреде обе земље, посебно у областима грађевинарства, пољопривреде и прехрамбене индустрије, као и у индустрији информационо-комуникационих технологија, металском комплексу, фармацеутској индустрији, примени еколошки чистих технологија, али и транспорту, туризму и логистици.
У оквиру сарадње у области рада, запошљавања и социјалне политике постигнут је договор о наставку преговора о Споразуму између Републике Србије и Украјине о социјалном осигурању, при чему ће бити размотрена и неопходност потписивања Споразума о упућивању запослених од стране послодаваца из Србије на привремени рад у Украјину.
У циљу доприноса сарадњи у области развоја предузетништва, као и билатералној сарадњи српских и украјинских привредних субјеката, одређени су приоритетни правци за сарадњу и размену искустава у формирању и раду иновационе инфраструктуре како би се повећала конкурентност економија, као и у размени искустава о пореском систему, евидентирању и извештавању за мали и средњи бизнис и проширењу могућности финансијско-кредитне подршке малог и средњег предузетништва.
Такође, постигнут је договор о томе да наредно заседање комисије буде одржано 2014. године у Кијеву.