Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > ИТ индустрија најздравији део српске економије

ИТ индустрија најздравији део српске економије

Београд, 20. април 2013. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар спољне и унутрашње трговине и телекомуникација Расим Љајић саопштио је данас да се српска индустрија софтвера налази између 30. и 50. места на светским листама, што је најбољи резултат неке привредне гране у нашој земљи.

Фото: Фонет
Љајић је на међународној конференцији посвећеној развоју тржишта информационо-комуникационих технологија у Србији „ISDEF 2013“оценио да је индустрија информационих технологија (ИТ) најздравији део српске економије.

Према његовим речима, српска индустрија софтвера бележи стални раст извоза, тако да је од извоза вредног 62 милиона евра у 2007. години, у прошлој години достигла извоз већи од 200 милиона евра.

Број софтверских компанија у Србији расте из године у годину и сада их има приближно 2.000, указао је министар и додао да оне запошљавају око 6.000 високобразованих стручњака, који су највећи потенцијал српске ИТ индустрије.

Љајић је саопштио да је вредност ИТ тржишта Србије у 2011. години износила 410 милиона евра, уз напомену да је то знатно мање него пре почетка кризе, када је то тржиште имало вредност од 550 милиона евра.

Србија, како је додао, улаже 60 евра по становнику у ИТ индустрију, што је на нивоу Бугарске и Румуније, при чему су та улагања знатно већа него у Македонији, Црној Гори и БиХ, али много мања него у Хрватској, која улаже 200 евра, као и од просека ЕУ који износи 800 евра.

На скупу о ИТ тржишту у Србији учествовало је више од 80 представника компанија из области информационо-комуникационих технологија из Русије, Украјине, Белорусије, САД, Немачке, Италије и Холандије.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs