Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Србија спремна за почетак преговора са ЕУ

Србија спремна за почетак преговора са ЕУ

Београд, 20. март 2013. године – Потпредседник Владе Републике Србије за европске интеграције Сузана Грубјешић изјавила је данас да би уколико Србија не добије датум за почетак преговора то могло да буде схваћено као њено заустављање на путу ка ЕУ, и оценила да би то свакако имало утицај на дијалог Београда и Приштине.

Фото: Танјуг

Грубјешић је на конференцији „Да ли реформе пре приступа ЕУ погодују грађанима?“, у организацији Центра за спољну политику и Француског института у Србији, истакла да је Влада Србије храбро и без калкулација ушла у политичке преговоре са привременим институцијама власти у Приштини имајући за циљ постизање договора, за шта је потребно време, флексибилност и прагматичност.

Она је навела да 65 одсто грађана Србије сматра да су реформе нужне, а да је чланство у ЕУ логична последица трансформације земље, уз подсећање на то да се смањује подршка европским интеграцијама, која сада износи 41 одсто.

Грубјешић је као разлог за то, поред осталог, навела и то што грађанима Србије није јасно објашњено шта ће им Европска унија донети.

Она је подсетила на то да се ЕУ 2003. године, на самиту у Солуну, обавезала на то да ће све земље западног Балкана постати чланице Уније, а да су од тада до данас управо те земље гурнуте на периферију.

Према њеним речима, светска економска криза и криза у еврозони утичу на проширење, али и на земље које чекају на чланство.

Грубјешић је истакла да је Србија у административно-техничком смислу спремна да одмах отпочне преговоре о чланству, и указала на то да су спроведене многе реформе, међу којима су реформа правосуђа, реформе у образовању, здравственом систему и у другим областима.

Када је реч о политичким процесима, она је навела да су пред Србију била постављена два важна политичка питања - једно је сарадња са Хашким трибуналом, која је завршена, а друго решавање проблема Косова и Метохије.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs