Београд, 18. март 2013. године – Директор Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" Драган Илић саопштио је данас да се у нашој земљи годишње у просеку открије од 100 до 130 новоинфицираних вирусом ХИВ, што Србију сврстава у земље са малим бројем новооболелих у односу на број становника.
Илић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом завршетка и представљања резултата једног од два ХИВ пројекта финансираних из донације Глобалног фонда за борбу против сиде, туберкулозе и маларије, рекао да се у Србији годишње кроз ове програме тестира и саветује приближно 10.000 особа, не укључујући добровољне даваоце крви.
Број тестираних, како је истакао, још није довољан и он би морао да буде много већи, с обзиром на то колико има људи који су у повећаном ризику од заразе.
Према његовим речима, Глобални фонд кроз два пројекта финансира борбу против сиде, туберкулозе и маларије у Србији, при чему је један пројекат трајао до прошле године, док је други почео 2009. године и спроводиће се до јуна 2014. године.
Захваљујући овим пројектима значајно је повећан ниво знања група које су у повећаном ризику од саме инфекције ХИВ-ом, као и проценат коришћења кондома, стерилних игала и шприцева код ињектирајућих корисника дроге, указао је Илић.
Све је то, како је оценио, допринело томе да Србија буде међу земљама са малим бројем особа које су инфициране ХИВ-ом у односу на број становника.
Државни секретар Министарства здравља Периша Симоновић подсетио је на то да је ХИВ пројекат био фокусиран на популацију која је у повећаном ризику од инфекције.
То су, како је прецизирао, ињектирајући корисници дрога, мушкарци који имају сексуалне односе са мушкарцима, особе које се баве сексуалним радом, млади Роми, затвореници, деца и млади у институцијама социјалног старања, као и особе које већ живе са ХИВ-ом.
Симоновић је нагласио да су током реализације пројекта неке активности ушле у фазу одрживих, од којих је једна и набавка лекова за лечење инфицираних ХИВ-ом, која се сада одвија преко Републичког фонда за здравствено осигурање.
Он је додао да се тренутно ради на унапређењу лечења како би најновија група лекова доспела на позитивну листу.
Државни секретар Министарства омладине и спорта Ненад Боровчанин указао је на важност старања о здрављу младих јер је то брига о здрављу целог друштва, и поручио да млади треба да се што више тестирају на ХИВ.
Представник Глобалног фонда за борбу против сиде, туберкулозе и маларије Џошуа Меткалф Валах рекао је да Србија, након што буде завршен други пројекат 2014. године, више не може да аплицира за средства тог фонда, уз оцену да би у наредних 18 месеци требало размишљати о одрживости ових програма.
Глобални фонд за борбу против сиде, туберкулозе и маларије је од 2007. године до данас, кроз два пројекта у борби против сиде и маларије, у Србију уложио приближно 20 милиона долара.
Министарство здравља реализовало је овај пројекат у сарадњи са 52 владине и невладине организације у више од 42 града и општина у Србији.