Београд, 12. март 2013. године – Председник Владе Републике Србије Ивица Дачић саопштио је након јучерашње посете државног врха наше земље Бриселу да Србија инсистира на томе да се формира заједница српских општина на Косову која ће имати неке од кључних надлежности и своје органе.
|
Фото: Фонет |
Дачић је на конференцији за новинаре, која је одржана у Влади Србије, истакао да заједница српских општина треба да има своју скупштину, председника, потпредседника, савет или веће.
Ти органи, како је додао, могу бити бирани директно или индиректно, али је за Србију то мање значајно од њених надлежности.
Према његовим речима, основно овлашћење заједнице српских општина односи се на то ко ће да брине о безбедности, при чему та заједница мора да има одлучујући утицај у области полиције, унутрашњих послова, правосуђа, кадрова.
То је договор који би гарантовао стабилност не само Косова, већ и региона, оценио је он.
Премијер је рекао да је тај став јуче пренео и високом представнику ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон, уз напомену да око таквих ствари неће бити попуштања.
Према његовим речима, фактичко је стање да Србија на једном делу Косова нема власт, као што је фактичко стање да Приштина нема власт на северу Косова.
Ниједан резултат преговора у Бриселу неће бити промена тог стања, нагласио је Дачић и поновио да је дијалог једина опција за решавање питања Косова и Метохије.
Премијер је истакао да је Србија спремна за договор, али да он не може да буде у оквиру устава и закона Косова, већ мора да буде политички договор у којем учествује међународна заједница јер се тиме отклања могућност сукоба.
Напредак у дијалогу са Приштином је предуслов за добијање датума за почетак преговора са ЕУ, и то је била главна тема разговора државног врха са Ештон, указао је он.
Дачић је оценио да је Србија заслужила датум чак и уколико не буде договора о овом питању јер је спремна за договор, уз напомену да за договор треба да постоји решење које може да се спроведе на терену.
Премијер је рекао да је делегација Србије изнела јединствен став да жели да настави пут евроинтеграција и да је у интересу њених грађана да постану чланови ЕУ, али да не може прећи своје црвене линије.
Истовремено, он је изразио наду да то није интерес само Србије, већ и стратешки интерес ЕУ.
Дачић је саопштио и да не може да буде оптимиста да ће процес договора бити успешно завршен, јер још није било разговора са приштинском страном.
Према његовим речима, Ештон ће након посете Приштини 14. марта највероватније доћи у Београд, где ће бити настављени разговори.
Дачић је навео да ће, уколико буде прихваћен концепт Србије у вези са надлежностима заједнице српских општина, уследити доношење уставног закона.
У Платформи јасно пише да ће део надлежности бити пренет на косовске органе и тиме ће они постати део нашег правног система, а самим тим заједница српских општина биће део тог система. За то су неопходне међународне гаранције и уколико Приштина прихвати то решење, донећемо уставни закон, што неће бити лак посао, објаснио је премијер.
Он је оценио да је Приштина попустила у односу на тврде почетне ставове, али не и у вези са суштинским питањима, и најавио да ће о томе бити разговарано на састанцима који следе у наредном периоду.
Договор не зависи од нас. Србија је урадила све и зато не вреди више вршити притисак на нас јер испод овог не можемо да идемо, закључио је Дачић.