Бесплатна легализација објеката код којих су решени својински односи
Београд, 8. март 2013. године – Министар грађевинарства и урбанизма у Влади Републике Србије Велимир Илић изјавио је данас да дивља градња у Србији мора да се спречи, а нелегално изграђени објекти легализују.
Илић је у Скупштини Србије, образлажући Предлог закона о посебним условима за упис права својине на објектима изграђеним без грађевинске дозволе, навео да се и данас широм Србије граде бесправни објекти иако је то кривично дело, и упркос упозорењима инспекцијских служби.
Он је истакао да у Србији има 1,3 милиона нелегалних објеката и да грађани који су раније предали захтев за процес легализације неће то поново морати да чине.
Оно што је до сада изграђено треба да се упише и озваничи како бисмо кренули да градимо по новом закону о планирању који ће врло брзо бити пред парламентом, истакао је министар.
Тај закон ће, како је навео, предвидети да грађевинска дозвола у старту буде бесплатна и да градови и општине могу наплатити само оно што улажу у инфраструктуру.
Илић је напоменуо да је новим законским решењем предвиђена бесплатна легализација објеката изграђених без дозволе као једино могуће решење у овом тренутку, али уз ограничења за објекте код којих нису решени својински односи.
Министар је саопштио да ће прихватити четири амандмана који ће побољшати текст закона, и додао да ће оно што је неспорно бити уписано, док ће за спорне објекте бити дат рок од две године за решавање статуса јер сваки објекат мора да има власника.
Има објеката где је имовина спорна, била је друштвена а сада општинска, градска или неког другог власника. Ти објекти неће бити уписани на овај начин као објекти чија имовина није спорна, додао је Илић.
Он је навео да је прихваћен амандман који предвиђа да се у зони далековода не могу легализовати објекати, као и решење у складу са којим је предвиђена бесплатна легализација пословног простора, али само до 100 квадратних метара.
Илић је истакао да је Светска банка до сада уложила 30 милиона евра како би Србија решила питање катастра, као и да је та финансијска институција понудила још један програм вредан до 60 милиона евра да би се тај проблем решио до краја.