Београд, 28. фебруар 2013. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Славица Ђукић-Дејановић изјавила је данас да се у психијатријским установама у Србији годишње збрине 6.000 психијатријских болесника.
Ђукић-Дејановић је на седници Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Скупштине Србије указала на важност збрињавања и укључивања пацијената у заједницу након изласка из болница.
Она је подсетила и на чињеницу да најмање 50 одсто особа са психичким сметњама не би требало да борави у болницама, и додала да је једна од мера коју држава планира у циљу смањења броја збринутих у установама постојање психијатара у домовима здравља.
Према њеним речима, у кадровском плану, који ће бити завршен до 1. марта, планирано је да сваки дом здравља има психијатра и тим обучених људи, који ће особама са менталним сметњама након изласка из психијатријских установа моћи да обезбеди подршку и праћење здравственог стања.
Ђукић-Дејановић је навела и да су у Србији издвајања из здравственог буџета за медикаменте за психијатријске болеснике најмања, и да износе између 1,8 и 1,9 одсто.
Она је подсетила на то да у нашој земљи има 46 стационарних психијатријских установа, четири специјалне болнице и 6.247 кревета намењених пацијентима са менталним сметњама.
У Србији, како је навела, има 950 психијатара који се брину о менталном здрављу нације, од чега је 336 запослено у Београду.
Ђукић-Дејановић је саопштила и да је деинституцијализацијом предвиђено да се број пријема пацијената са менталним сметњама у наредној години са 6.000 сведе на 5.200.