Београд/Милано, 18. фебруар 2013. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар спољне и унутрашње трговине и телекомуникација Расим Љајић изјавио је данас у Милану да постоје значајне могућности за унапређење сарадње Србије и Италије и повећање робне размене и обима инвестиција.
Љајић,
који борави у дводневној посети Италији, навео је на пословном форуму Удружења индустријалаца Милана и покрајине Ломбардија да Србија и Италија имају добре политичке односе и комплементарне привреде, уз напомену да присуство великог броја привредника из Србије и Италије на том скупу показује да постоји интерес за јачање сарадње.
Он је упутио позив привредницима из Италије да посете Србију, упознају се са могућностима за нова улагања и повластицама за инвеститоре, међу којима су и субвенције у распону од 4.000 до 10.000 евра по отвореном радном месту.
Потпредседник Владе је истакао да обим робне размене Србије и Италије износи приближно четири милијарде евра, а да је Италија други спољнотрговински партнер Србије и један од пет највећих страних инвеститора.
Према његовим речима, најбоља препорука за све италијанске привреднике који размишљају о томе да улажу у Србију јесте чињеница да на српском тржишту већ послује 600 италијанских предузећа и компанија које запошљавају 20.000 радника и остварују годишњи приход од 2,5 милијарди евра.
Љајић је напоменуо да италијанске банке покривају 25 одсто банкарског тржишта Србије, а осигуравајуће куће 44 одсто, и додао да би требало искористити споразуме о слободној трговини које Србија има са више земаља, пронаћи трећа тржишта и проширити извоз у земље северне Африке и Блиског истока.
Чињеница је да и Србија и Италија пролазе кроз период економске кризе и то је додатни разлог који нас упућује једне на друге, да тражимо модалитете изласка из кризе и опоравка наших економија, нагласио је потпредседник Владе.
Он је навео податак да је Србија прошле године имала пад од два одсто бруто домаћег производа (БДП), а да је план Владе да у 2013. години раст БДП-а буде између два и 2,5 одсто.
Према његовим речима, тај план базиран је на повећаном извозу, привлачењу страних инвестиција и великим инфраструктурним пројектима који треба да се реализују у Србији.
То је шанса и за италијанске привреднике и инвеститоре, навео је потпредседник Владе и додао да Италија и Србија од 2009. године имају потписан Споразум о стратешком партнерству.
Љајић је изразио захвалност Италији на свему што је учинила да подржи Србију у процесу европских интеграција, уз напомену да је та подршка безусловна и константна и да доприноси томе да је Србија сваким даном ближа пуноправном чланству.
Он је истакао да Србија очекује да у јуну добије датум за почетак преговора са ЕУ и да до краја ове године приступи Светској трговинској организацији.
На пословном форуму у Милану учествују и представници Привредне коморе Србије и Агенције за страна улагања и промоцију извоза Србије (СИЕПА), као и српске компаније „Полиестер“ из Прибоја, „Фрувела“ из Лајковца, „Јавор“ из Ивањице, „Гома лајн“ из Крагујевца, „Грађевинар“ из Београда, „Фармаком“ из Шапца и „Веком“ из Бездана.