Београд, 15. фебруар 2013. године – Потпредседник Владе Републике Србије за европске интеграције Сузана Грубјешић изјавила је у интервјуу за данашње издање дневног листа “Данас” да је најважнија порука коју ће делегација Србије пренети званичницима Немачке да је Београд поуздан партнер, коме се може веровати и с којим се може сарађивати у обостраном интересу.
Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора:
О недавној посети Француској- Из разговора са француским званичницима можемо да закључимо да подржавају европски пут Србије и интеграцију читавог региона западног Балкана. Препознају и поздрављају реформе које је спровела Влада Србије у последњих пола године. Изразили су очекивања да ћемо наставити са напретком у дијалогу с Приштином, као и у спровођењу унутрашњих реформи.
О условима за добијање датума за почетак преговора са ЕУ у јуну:- У закључцима Европског савета из децембра прошле године наведено је шта треба да се уради како бисмо добили датум за отпочињање преговора. Нема нових, ни тајних услова. Постоје и добра воља и конкретни резултати ове Владе Србије, јер се овог пута одмах прешло са речи и обећања на дела. Спроводе се сви постигнути договори. Марљиво радимо од самог почетка, а кренули смо из наслеђене позиције, која није била баш лака, напротив.
Предстојећа посета Немачкој:- Разговори у Берлину са члановима кабинета Ангеле Меркел и са посланицима Бундестага су веома важни и неће бити ни лаки ни једноставни. Оно што је сигурно, после тих разговора неке ствари ће бити јасније. Први потпредседник Владе Александар Вучић и ја желимо да представимо резултате које је ова влада постигла у процесу европских интеграција, али и у унутрашњим реформама, борби против организованог криминала и корупције. Оно што је кључно и што ћемо посебно да истакнемо немачким партнерима јесте чињеница да је Србија данас поуздан партнер коме се може веровати и с којим се може сарађивати у обостраном интересу.
Да ли је укидање паралелних институција на северу Косова услов за добијање датума?- Питање српских институција на северу Космету биће тема у наредним рундама политичког дијалога. Српске институције су једине институције на северу јер других нема. Њихово укидање сигурно не би допринело очувању стабилности на северу Косова и Метохије. Несумњиво, кроз дијалог ће се тражити узајамно прихватљиво решење.