Београд, 11. фебруар 2013. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар одбране Александар Вучић изјавио је данас да је учешће припадника Војске Србије у мултинационалним операцијама под окриљем УН у интересу Србије јер се тако подиже углед и побољшава међународни положај државе и њених снага.
|
Фото: Танјуг |
Вучић је, образлажући годишњи план учешћа припадника ВС и других снага одбране у мултинационалним операцијама и измене Закона о Војнобезбедносној агенцији (ВБА) и Војнообавештајној агенцији (ВОА) у Скупштини Србије, истакао да учешће у мултинационалним операцијама значи и јачање одбрамбених капацитета Србије.
Без обзира на то у којој земљи се налазе и у којој операцији учествују, припадници наше војске доприносе успостављању пријатељстава, али и долазе до нових знања и враћају се неупоредиво боље обучени у техничко-технолошком смислу, истакао је он.
Први потпредседник Владе је указао на то да је Војска Србије најбољи амбасадор наше земље и једна од институција која данас ужива велико поверење грађана.
Према његовим речима, не постоји ниједан разлог да се прекине учешће у мировним операцијама, а највећи део међународне заједнице доживљава ВС и њене припаднике као професионалце који најбоље могуће обављају посао.
Зато је и све већи број захтева за њихово учешће у различитим мисијама, објаснио је Вучић и прецизирао да је годишњим планом предвиђено да у мировним операцијама учествују и медицински тимови, војни посматрачи и штабни официри.
Он је навео да ће у 2013. години у мултинационалним операцијама укупно бити ангажовано до 475 припадника наше војске, при чему ће их највише бити од новембра у Либану - 289.
Вучић је прецизирао да ће за учешће у мултинационалним операцијама бити утрошено више од 1,1 милијарда динара, при чему ће Министарство одбране издвојити приближно 755 милиона динара, а УН око 335 милиона динара.
Припадници ВС ће, како је навео, учествовати у мировним операцијама УН у Конгу, Либерији, Обали Слоноваче, Кипру, Либану, Блиском истоку, у операцијама поморских снага Европске уније против пирата у Сомалији, Мисији ЕУ за обуку сомалијских снага безбедности и у Уганди.
Он је, говорећи о изменама и допунама закона о ВБА и ВОА, рекао да је одлука Уставног суда Србије да се забрани могућност да директор ВБА затражи тајни електронски надзор телекомуникација и информационих система ради прикупљања података створила проблеме у функционисању војно-безбедносних агенција, али да та одлука мора да се поштује.
Први потпредседник Владе је указао на то да је изменама предвиђено да одлуку о посебним мерама надзора доноси Виши суд, имајући у виду чињеницу да је реч о мерама које задиру у људска права и слободе.
Виша судска инстанца довољан је гарант за примену посебних мера, нагласио је Вучић, уз оцену да ће се усвајањем измена поменутог закона предупредити одређене претње националној безбедности.
Он је истакао да су прописани механизми у складу са највишим стандардима заштите људских права и слобода, али и да оперативност ових агенција неће бити на истом нивоу као раније.