Београд, 1. фебруар 2013. године – Директор Републичког завода за статистику Драган Вукмировић саопштио је данас да на територији Србије има укупно 631.122 пољопривредна газдинства, од којих су 628.555 породична, а 2.567 правна лица и предузетници.
|
Венсан Дежер и Драган Вукмировић |
Вукмировић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом представљања резултата Пописа пољопривреде 2012. године, навео да се свако четврто домаћинство у Србији бави пољопривредом.
Он је навео да просечно породично газдинство у Србији користи 4,5 хектара пољопривредног земљишта, поседује један трактор и гаји једно говече, четири свиње, три овце, 26 комада живине и једно пчелиње друштво.
Пољопривредна газдинства користе, односно обрађују, 3,35 милиона хектара пољопривредног земљишта и поседују 408.734 трактора, саопштио је Вукмировић.
Према његовим речима, пољопривредна газдинства гаје 908.990 говеда, 3.403.288 свиња, 1.729.278 оваца, 235.576 коза, 26.627.308 комада живине и 673.651 пчелиње друштво.
Вукмировић је напоменуо да је у попису пољопривреде који је спроведен од 1. октобра до 15. децембра анкетирано 937.210 домаћинстава и 4.200 правних лица, било је ангажовано 6.138 пописивача, а попис је рађен у складу са методологијом Еуростата.
Он је истакао да је одзив пољопривредника био одличан, па је 99,9 одсто становништва дало тражене податке, и додао да су они тајни и биће коришћени искључиво у статистичке сврхе.
Шеф Делегације Европске уније у Србији Венсан Дежер напоменуо је да је ЕУ подржала припрему и спровођење пописа пољопривреде у Србији средствима у износу од девет милиона евра, док је свеукупна подршка за различите статистичке пописе у Србији износила укупно 40 милиона евра.
Дежер је истакао да је реч о веома детаљном и свеобухватном попису, који ће дати комплетну слику и пуна сазнања о стању пољопривреде у Србији, броју фарми и људи који се баве пољопривредом, као и о врстама производње и култура.
Према његовим речима, Влада, односно Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, моћи ће на основу тих података да дефинишу свеобухватну стратегију развоја пољопривреде и руралног развоја у Србији.
Тај документ ће, заједно са недавно усвојеним Законом о подстицајима у пољопривреди и руралном развоју, обезбедити један целовит стратешки оквир, оценио је Дежер.
Он је напоменуо да ће тај оквир бити важан и за пољопривреднике и за инвеститоре, с обзиром на то да ће обезбедити предвидивост у сектору пољопривреде, без чега се не могу очекивати дугорочна улагања.
Поуздани статистички подаци важни су и да би Србија могла да користи финансијске инструменте у оквиру заједничке пољопривредне политике ЕУ након приступања Унији, као и претприступну помоћ, нагласио је Дежер.