Београд, 31. јануар 2013. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Славица Ђукић-Дејановић изјавила је данас поводом обележавања 31. јануара – Националног дана без дуванског дима, да су у Србији постигнути видљиви резултати у области борбе против пушења.
|
Фото: Танјуг |
Ђукић-Дејановић је на конференцији за новинаре у Институту за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" навела да се Национални дан без дуванског дима ове године обележава под слоганом "Домаћинства без дуванског дима".
Она је, представљајући резултате истраживања о ефектима примене Закона о заштити становништва од изложености дуванском диму које је спроведено у децембру 2012. године, истакла да се у Србији у сваком трећем домаћинству (35 одсто) пуши, али само у одређеним просторијама.
Такође, Ђукић -Дејановић је напоменула да редовни пушачи најчешће толеришу пушење у кући, док бивши пушачи, чешће него остале категорије пушача, имају одређену просторију у којој је пушење дозвољено.
Ђукић-Дејановић је саопштила да се у Србији све више поштује Закон о заштити становништва од изложености дуванском диму и истакла да се годишње обави више од 150.000 инспекцијских прегледа.
Она је навела податак да је од ступања на снагу овог документа 11. новембра 2010. године изречено 113 казни пушачима, од чега 44 у прошлој години.
Према њеним речима, правним субјектима изречене су 1.324 казне, од којих у 2012. години 391 казна, док је прошле године изречено 120 казни за неистицање знака за забрану пушења, 94 због неименовања одговорне особе и 177 казни јер се не спроводи забрана пушења.
Када је реч о ризицима од оболевања и смртности које носи употреба дувана, она је навела податак Светске здравствене организације да је ова болест зависности усмртила сто милиона људи у 20. веку, док би у 21. веку могла да убије чак милијарду.
Она је истакла да у собама пуним дима ниво загађености може да буде до 50 пута већи него у тунелу закрченом возилима, при чему је на међународној конференцији о контроли дувана, која је пре три месеца одржана у Сарајеву, закључено да је потребна ближа сарадња земаља у региону у овој области.
Ђукић-Дејановић је навела да би Србија у последњем кварталу 2013. године требало да буде домаћин међународне мултисекторске конференције о контроли дувана.
Вршилац дужности директора Института за јавно здравље Србије Драган Илић нагласио је да су децембарски подаци показали да је учесталост пушења слична као у претходним истраживањима, односно да показује да су 33 одсто пунолетних грађана редовни пушачи.
Илић је навео да је значајно већи проценат оних који тврде да никад нису пушили, који сада достиже 53 одсто особа узраста од 18 до 29 година.
Жељу да престане са пушењем има 21 одсто испитаника, а као главну препреку чак 75 одсто њих наводи сувише јаку навику, истакао је он и додао да се уочава статистички значајан пораст оних који су због ограничења пушења на јавним местима смањили број цигарета.
Шеф Службе за одвикавање од пушења Клинике за пулмологију КЦС Ика Пешић истакла је да је цена цигарета све јачи мотив за пушаче да одлуче да потраже помоћ у одвикавању од пушења.
Ако паклица кошта 180 динара, онда пушач месечно мора да издвоји за то 5.400 динара, а годишње 65.000 динара, саопштила је она и додала да у случају да су у кући два пушача, та сума расте на више од 120.000 динара.
Пешић је навела да Србија има 28 саветовалишта за одвикавање од пушења и да, према извештајима њихових стручњака, расте интересовање грађана за одвикавање од пушења.
Она је истакла да фармацеутска индустрија има све већи избор препарата за одвикавање од пушења, али је напоменула да електронска цигарета не може да служи за те намене, самим тим што је производ дуванске индустрије, а главни разлог је то што поред никотина садржи и низ канцерогених материја.
Ђукић- Дејановић је поводом Националног дана без дуванског дима доделила захвалнице медијима, блогерима и личностима које својим понашањем и извештавањам подржавају борбу против пушења.