Београд, 21. јануар 2013. године – Директор Канцеларије за европске интеграције Владе Републике Србије Милан Пајевић рекао је данас да ће Влада учинити све да до јуна отклони преосталу сумњу у посвећеност Србије европском путу, при чему је дијалог са Приштином приоритет, али важне су и друге области.
Пајевић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Политика" оценио да је Србија сваким даном све ближа испуњењу задатака које јој је поставио Европски савет, што је услов за одлуку о почетку преговора са ЕУ, као и изразио уверење да ће та одлука бити донета у јуну.
Према његовим речима, то зависи од процене свих у Европској унији да је у дијалогу Београда и Приштине остварен задовољавајући напредак у складу са закључцима Европског савета из децембра 2011. и 2012. године.
Он је подсетио на то да иза ових закључака стоји свих 27 држава чланица Европске уније, дакле и оне земље које нису признале независност Косова.
Пајевић је указао на то да ће упоредо са напретком у дијалогу са Приштином бити оцењиван и напредак у осталим областима, попут реформе правосуђа, борбе против корупције и свих видова дискриминације, уз напомену да не треба занемарити ни унутрашња кретања у ЕУ и земљама чланицама.
Канцеларија за европске интеграције, у сарадњи са министарствима и другим органима, како је објаснио, већ ради на нацрту националног програма усвајања европских прописа, који ће Влада усвојити до краја фебруара, а садржаће законодавну активност у периоду од наредне четири године.
На питање када ће Литванија ратификовати Споразум о стабилизацији и придруживању са Србијом, пошто је то једина земља ЕУ која још није то учинила, он је изразио уверење да ће после недавних избора у тој земљи и формирања нове Владе Литваније, током билатералних сусрета доћи не само до ратификације овог споразума, већ и унапређења односа двеју земаља.
У преговорима Србије са ЕУ најтежа од 35 поглавља биће она која се односе на правосуђе, основна права, правду, слободу и безбедност, пољопривреду, животну средину и конкуренцију, у делу о државној помоћи, а најлакша она која се тичу науке, истраживања, образовања и културе, оценио је Пајевић.