Београд, 24. децембар 2012. године – Скупштина Србије усвојила је данас Закон о изменама и допунама Кривичног законика којим се уводи ново кривично дело - злоупотреба у јавним набавкама, а клевета се укида као кривично дело.
|
Фото: Танјуг |
За овај документ гласало је 139 посланика, 15 је било против, а 21 није гласао.
Парламент је усвојио и Закон о допуни Закона о судијима, који ће омогућити да 903 судије у судовима опште и посебне надлежности, које су биране први пут на трогодишњи мандат, ступе на сталну судијску функцију.
Усвојен је и Закон о допуни Закона о јавном тужилаштву, који ће омогућити да 108 заменика јавних тужилаца који су први пут изабрани Одлуком о избору заменика јавних тужилаца, а којима истиче трогодишњи мандат, наставе да обављају функцију како би јавна тужилаштва несметано наставила рад.
На седници је усвојен и Закон о изменама Законика о кривичном поступку којим је примена тог законика, који је требало да ступи на снагу у јануару 2013. године, одложена за октобар следеће године.
Посланици су усвојили Закон о изменама Закона о планирању и изградњи који предвиђа одлагање конверзије земљишта до доношења новог закона који ће је укинути.
Такође, усвојен је и Закон о измени Закона о подстицању грађевинске индустрије Републике Србије у условима економске кризе, чиме је продужено важење тог закона до краја 2014. године.
Парламент је усвојио и Закон о давању гаранције Републике Србије у корист Немачке развојне банке КfW, Франкфурт на Мајни, по задужењу Јавног предузећа „Електропривреда Србије”, Београд (Пројекат „Унапређење технологије експлоатације у РБ Колубара у циљу повећања ефикасности термоелектрана и смањења утицаја на животну средину).
Скупштина је усвојила и Закон о изменама и допунама Закона о пловидби и лукама на унутрашњим водама.
Посланици су прихватили и одлуке о овогодишњем учешћу припадника Војске Србије у девет и Министарства унутрашњих послова у четири мировне мисије.
На седници су потврђени и споразуми и меморандуми о сарадњи Владе Србије са владама Грчке, Бразила, Индонезије и Анголе у области одбране, којима се успоставља правни оквир за планирање одбране, војно-економске и војно-техничке сарадње, школовање и обуку у тој области.
Ратификован је и Споразум влада Србије и Русије о оснивању Српско-руског хуманитарног центра у Нишу у циљу хуманитарног реаговања у ванредним ситуацијама у Србији и земљама окружења.
Скупштина је потврдила и споразуме са Грузијом, Тунисом и Канадом о избегавању двоструког опорезивања у односу на порезе на доходак и на имовину, као и Споразум са Владом Белорусије о сарадњи и узајамној помоћи у царинским питањима.
Потврђени су и Споразум са Већем министара Босне и Херцеговине о пловидби пловним путевима на унутрашњим водама и њиховом техничком одржавању и Споразум влада Србије и Словачке о узајамној заштити тајних података.