Београд, 14. децембар 2012. године – Министар финансија и привреде у Влади Републике Србије Млађан Динкић упутио је позив грађанима Србије чија је имовина у земљи и иностранству вреднија од 35 милиона динара да најкасније до 31. марта 2013. године Пореској управи пријаве све приходе и имовину.
Динкић је на конференцији за новинаре у Влади Србије најавио да ће почети унакрсна провера имовине и прихода, и прецизирао да је рок за пријаву од 15. јануара до 31. марта наредне године, када ће почети контрола.
Он је објаснио да је циљ Министарства финансија и привреде да се на овај начин уведе ред и у ту област, али и да се омогући да држава опорезује имовину која до сада није евидентирана.
Јавни позив за подношење пореске пријаве биће објављен сутра у дневним листовима, док ће сва потребна објашњења и обрасци бити доступни на сајтовима Министарства финансија и привреде и Пореске управе, навео је министар.
Динкић је истакао да ће имовину бити могуће пријавити и електронским путем, и упозорио на то да ће санкција за непријављивање имовине бити пореска стопа од 20 одсто на разлику између пријављене имовине и прихода.
Обавеза пријаве се, како је навео, односи и на нерезиденте који у Србији обављају своју делатност.
Министар је напоменуо да ће у наредне две године бити спроведена радикална реформа Пореске управе у Србији која је бирократизована и застарела.
Динкић је саопштио да ће наша земља до краја 2014. године добити модеран порески систем са електронским пословањем и без пет милиона различитих образаца који се сада користе у комуникацији између привреде и те управе.
Након што буде спроведена реформа на јавном конкурсу биће изабран директор, указао је министар и подсетио на то да ће до фебруара 2013. године бити именовани готово сви директори филијала на основу конкурса из октобра 2012. године.
Циљ реформе пореске управе, како је истакао, јесте да што више олакша пословање грађана и привреде.
Динкић је потврдио и да неће бити одлагања примене Закона о привредним коморама, који ће почети да важи од 1. јануара наредне године.
Према његовим речима, измене и допуне тог документа предвиђају добровољно чланство и организовање у коморама, као и укидање обавезног плаћања доприноса привредника привредним коморама.
Такође, како је навео, коморски систем мора да се реформише и покаже на тржишту, а не само да приходује од чланарине.
Вршилац дужности директора Пореске управе Србије Иван Симич изразио је очекивање да ће сви грађани који су у обавези да пријаве имовину то и учинити, узимајући у обзир санкцију у виду пореске стопе од 20 одсто на разлику између пријављене имовине и прихода.
Симич је нагласио и да је Србији потребна реформа пореске управе слична оној каква је спроведена у Словенији, само у већем обиму.