Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Наставак разговора о заједничком управљању прелазима 10. јануара на нивоу радних група

Наставак разговора о заједничком управљању прелазима 10. јануара на нивоу радних група

Београд, 6. децембар 2012. године – Председник Владе Републике Србије Ивица Дачић најавио је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости" да ће Срби с Косова и Метохије бити укључени у преговарачки процес Београда и Приштине у оквиру којег ће се решавати спорна питања.

Званични сајт Владе преноси делове овог разговора.

Договор током најновијих разговора у Бриселу о заједничком управљању административним прелазима:

- Договорили смо се да ће заједничко управљање бити уведено на четири прелаза - Јарињу, Брњаку, Мердару и Кончуљу - и да ће то ступити на снагу до краја године. У уторак увече смо постигли договор да се она питања око којих још није постигнута сагласност, неће примењивати, до постизања договора. То практично значи да на прелазима, када је реч о северу, неће бити промене режима. Дакле, неће се плаћати царина и неће бити проблема с регистарским таблицама.

О суспензији споразума уколико друга страна буде различито тумачила договор:

- Ако приштинска страна евентуално буде почела другачије да примењује договор, ми ћемо онда, једноставно, да суспендујемо спровођење тог споразума. Међутим, гарант за то је ЕУ. Све је то договорено у присуству високог представника ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон. Мислим да смо до сада Хашим Тачи и ја изградили један одговоран однос у овом дијалогу и да до сада није било међусобне преваре. Верујем да ће и даље бити тако.

Како ће се применити споразум ако на терену не буде прихваћен?

- Разговори о заједничком управљању административним прелазима наставиће се после новогодишњих празника, 10. јануара, на нивоу радних група. Треба да се постигне договор око царине, али и о другим питањима везаним за ову тему. Желим да истакнем да дотле неће бити промене режима на прелазима.

Протести Срба са Косова:

- Нема разлога за било какве протесте и оспоравања. На основу разговора и закључака с представницима Срба са севера Космета, тражио сам гаранције у Бриселу. Њихови захтеви су испуњени и зато нема разлога за било какво противљење. Поручујем им да верују Влади Србије и онима који преговарају.

Разговори о трајном решењу:

- За сада се разговарало о примени већ постојећих споразума, а план је да се у следећој години разговара и о неким политичким темама. Србија је спремна да разговара и о трајном решењу за питање Космета. Не може се очекивати да мислимо исто, али с друге стране не би било коректно према нашим потомцима да оставимо њима да решавају ово питање. Предлажемо да се сва спорна питања реше дијалогом, уз присуство ЕУ, а наравно и Уједињених нација. Очекујем да имамо одговорност према својим грађанима и народима, да после свих сукоба, конфликата, ратова, неразумевања, покушамо да направимо договор који би омогућио трајан мир.

На који начин ће представници Срба с Косова бити укључени у преговарачки процес?

- Срби с Косова ће бити укључени и у преговарачке тимове и у групе експерата. Дакле, директно ће радити на овим, за њих, спорним питањима, као што су царине, таблице и све остало.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs