Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Србија посвећена утврђивању пуне истине о злочинима на територији бивше СФРЈ

Србија посвећена утврђивању пуне истине о злочинима на територији бивше СФРЈ

Београд/ Њујорк, 6. децембар 2012. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар одбране Александар Вучић упозорио је синоћ да Хашки трибунал није успео да задовољи правду нити је допринео помирењу пошто је својим пресудама издвојио српску нацију као једину одговорну за злочине на територији бивше СФРЈ.

Фото: Фонет

Вучић је на седници Савета безбедности УН посвећеној раду Хашког трибунала упутио позив међународној јавности да се упозна са последицама одлука тог суда и спречи амнестирање и величање злочина.

Он је, такође, истакао да међународно право мора да важи за све подједнако, а не за неке народе више, а друге мање.

За стотине хиљада српских избеглица, хиљаде мртвих, рањених и унесрећених, како је додао, Трибунал је осудио неколико чувара логора Челебићи у Босни и двојицу косовских Албанаца - непосредних извршилаца нижег ранга.

Први потпредседник Владе је указао на то да се Србија налази на европском путу и да жели да сарађује са свим народима и државама у региону, уз напомену да је наша земља прихватила и да испуњава све своје међународне обавезе.

Србија води дијалог са Приштином под окриљем ЕУ и једино што наша земља тражи јесте правда. Ништа више и ништа мање, поручио је Вучић и нагласио да Србија сматра да право и правда нису увек били кључни принципи којима се руководио Хашки трибунал.

Он је, наводећи детаљно примере злочина за које су, према званичним подацима, одговорни недавно ослобођени хрватски генерали Анте Готовина и Младен Маркач, као и бивши вођа Ослободилачке војске Косова Рамуш Харадинај, истакао да је Хашки трибунал својим пресудама издвојио српску нацију као једину одговорну за свирепе злочине почињене на територији бивше СФРЈ.

Према његовим речима, историјски уџбеници у Хрватској, деловима Босне и Косова пропагираће овакву идеју и њихова деца ће стећи искривљену слику о страшним догађајима који су се тамо одиграли.

Вучић је подсетио на то да је Србија Хашком трибуналу предала свих 45 оптуженика који су од ње захтевани, као и да је у потпуности одговорила на готово све захтеве Тужилаштва и одбрана окривљених којих је до сада било 3.200.

Он је објаснио да су у процесу реализације једино захтеви новијег датума, уз напомену да није одбијен ниједан захтев Тужилаштва Трибунала да се оствари увид у архиве.

Наведени подаци јасно показују посвећеност Србије утврђивању пуне истине о злочинима који су извршени током оружаних сукоба на територији бивше Југославије, што укључује и кажњавање одговорних за злочине без обзира на њихову националну припадност и националну припадност жртава, истакао је Вучић.

Он је указао на то да је управо због тога вера Србије у међународну правду доживела најтежи могући ударац срамним ослобађајућим пресудама Жалбеног већа Међународног кривичног трибунала за Готовину и Маркача.

Влада Србије ће наставити сарадњу с тим судом на техничком нивоу, поручио је Вучић и подсетио на то да Србија никада није тражила вештачку симетрију ни у оптуженима нити у пресудама Трибунала.

Према његовој оцени, овакав резултат управо побуђује сумњу да је правда у поступцима пред Трибуналом била селективна, а јасно је да се селективна правда и не може сматрати правдом.

Вучић је указао на то да Трибунал, који је основао СБ УН, није успео да одговори задатку због кога је формиран, а то је да допринесе процесу помирења у региону западног Балкана.

Он је рекао да је потребно нагласити да су ратови на простору бивше Југославије имали цивилну, етничку и верску димензију и да није било невиних у злочину, као и да су све стране учествовале у конфликту, починиле кривична дела и претрпеле људске губитке.

Србија не очекује да се досадашње пресуде Трибунала могу променити, али се обраћа СБ УН зато што је творац поменутог суда, навео је први потпредседник Владе и додао да је Трибунал основан да би се успоставио мир и допринело безбедности на простору бивше Југославије.

Вучић је истакао да се данас, приближно 20 година од оснивања Трибунала, поставља питање да ли је овај суд уопште успео у остваривању поменутих циљева.

Он је поновио да је Србија у потпуности посвећена миру и помирењу у региону западног Балкана и изградњи модерне, уређене правне државе која промовише реализацију темељних принципа на којима почивају УН.

Према његовим речима, пресуда Готовини и Маркачу изазвала је разумљиву огорченост у многим деловима света и причинила велику штету породицама жртава злочина који су евидентно извршени током акције Олуја.

Први потпредседник Владе је додао да Хашки трибунал до сада није дао одговор на питање ко је крив за злочине почињене у овој акцији.

Имају ли и Срби право на правду и ко је одговоран за бројна убиства српских цивила на подручју Хрватске и за највеће и најтеже етничко чишћење спроведено на европском тлу по окончању Другог светског рата, упитао је Вучић.

Он је, такође, навео да је од изузетне важности иницијатива да се осуђеним лицима пред Трибуналом омогући да издржавају казне затвора у државама насталим на територији бивше Југославије чији су држављани, као и да је Србија заинтересована за питање архиве поменутог суда.

Према његовим речима, основни мотив те иницијативе јесте решеност Србије да преузме одговорност за извршење затворских казни изречених држављанима Републике Србије осуђеним пред Трибуналом у Хагу.

Снажно апелујемо на Савет безбедности УН да хитно размотри овај захтев, поручио је Вучић и додао да су званични ставови Србије по питању архиве Трибунала достављени СБ УН у октобру 2008. године.

Он је указао на то да је Србија спремна да активно учествује у свим будућим разговорима и да настави сарадњу са Неформалном радном групом СБ УН за трибунале у вези са овим питањима.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs