Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Иницијатива да наши држављани осуђени у Хагу издржавају казну у Србији

Иницијатива да наши држављани осуђени у Хагу издржавају казну у Србији

Београд, 2. децембар 2012. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар спољне и унутрашње трговине и телекомуникација Расим Љајић најавио је да ће Србија поново покренути иницијативу пред Хашким судом и УН да њени држављани који су осуђени у Хагу издржавају казну у Србији.

Фото: Танјуг (архивски снимак)
Љајић, који је и председник Националног савета за сарадњу са Хашким трибуналом, објаснио је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости" да формалну одлуку о томе мора да донесе Савет безбедности УН који је основао Хашки суд, али и да Трибунал мора да пружи своје мишљење.

То питање је у последњих неколико година константна тема свих наших разговора са представницима Хашког трибунала - и суда и Тужилаштва, указао је он и подсетио на то да је генерални секретар УН 1993. године донео препоруку према којој осуђеници не треба да издржавају казне затвора у земљама бивше Југославије, зато што је у то време трајао рат.

То је, како је оценио, у одређеној мери било логично и у послератном периоду, због још свежих последица.

Он је, међутим, додао да је Национални савет за сарадњу са Хагом неколико пута писао генералном секретару УН Бан Кимуну и тражио да се и Србија упише на списак 17 земаља које су потписале споразум са Хашким трибуналом о издржавању казни.

Према његовим речима, до недавно, када су неки од хашких бегунаца били на слободи, одговор је био да прво морају да буду ухапшени Ратко Младић и Радован Караџић.

Када је ово питање покренуто након њиховог хапшења, стигао је нови одговор да би осуђеници у Србији били третирани као хероји и издржавали би казне у повлашћеним условима, пренео је Љајић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs