Београд, 30. новембар 2012. године – Потпредседник Владе Републике Србије за европске интеграције Сузана Грубјешић изјавила је да је Влада спремна да учи из позитивних искустава других земаља и да спроводи реформе које ће од Србије успети да створе снажну државу способну да буде актер европске политике, а не њена тема.
 |
Фото: Танјуг |
Грубјешић је синоћ на скупу "Европа, Немачка, Србија - на који начин нас спаја Конрад Аденауер" у Аеро клубу, посвећеном овом немачком државнику и канцелару, истакла да чланство у Европској унији само по себи није циљ.
Она је указала на то да ће чланство у ЕУ природно доћи на крају процеса реформи које имају за циљ да живот грађана учине што квалитетнијим у свим аспектима.
Приоритет је, како је поручила, да што пре отпочнемо процес активних преговора о чланству у ЕУ, што ће не само квалитативно оснажити и убрзати реформе већ и сам процес евроинтеграција учинити бесповратним.
Према њеним речима, Србија је у процесу европских интеграција створила значајну историју, а сада је крајње време да почне да се бави будућношћу.
Грубјешић је подсетила и на то да је основна Аденауерова поука била да ниједна европска земља сопственим снагама не може да гарантује народу жељени стандард.
Она је истакла да политика изолационизма само донекле отежава посао оних који се баве европским интеграцијама, али их, истовремено, и држи у стању будности и тера да процес приближавања ЕУ што боље објасне грађанима.
Према њеној оцени, на путу Србије ка Европској унији доста тога ће зависити и од Немачке и добре воље Аденауерових наследника.
Надам се да ће они остати верни идеалима највећег Немца и једног од највећих Европљана икада, нагласила је Грубјешић.
Аденауер је, како је истакла, постао канцелар Немачке када је изгледало да испред немачке нације стоји небројено више изазова него могућности, јер је та земља из Другог светског рата изашла разорена, осиромашена и поражена.
Док су неки туговали над ратом осиромашеном економијом, Аденауер је схватио и видео могућности за системске реформе, указала је она.
Према њеним речима, идеја уједињења коју је он заступао, иако је Европа била разједињена, деловала је као тешко достижна идеја, па чак и немогућа мисија.
Грубјешић је навела и да су Аденауер и његови савременици који су размишљали на сличан начин уградили у Европу вредности које би требало да чине окосницу и данашње ЕУ, а то су сарадња, добросуседски односи и солидарност.
Успех, снага и положај данашње Немачке које је Аденауер поставио могу да послуже као подстицај, а рецепт за успех који је он исписао спаја Европу и Немачку и више него што се на први поглед може чинити, закључила је она.