Београд, 23. новембар 2012. године – Државни секретар Министарства рада, запошљавања и социјалне политике Владе Републике Србије Стана Божовић саопштила је данас да је у Србији прошле године убијено 47 жена, при чему је 27 убистава почињено у породичном насиљу.
|
|
|
Стана Божовић |
|
Фото: infobiro.tv |
Божовић је на конференцији “Борба против насиља у породици – шта даље?”, коју је Управа за родну равноправност Министарства рада, запошљавања и социјалне политике организовала поводом Међународног дана борбе против насиља над женама, истакла да је насиље над женама у Србији углавном породично насиље.
Она је указала на то да је насилник у 78 одсто случајева углавном партнер - брачни или ванбрачни, у девет одсто случајева насиље чине синови, у 4,2 одсто очеви, а у два одсто ћерке.
Према њеним речима, подаци невладиног сектора показују да свака друга жена трпи физичко насиље, свака трећа психичко, а свака четврта сексуално.
Насиље је велики проблем не само за жртву и њену децу, већ и за читаво друштво, нагласила је Божовић и оценила да држава пружа максималан допринос како би се оно сузбило колико је то могуће.
Према њеним речима, данас постоји низ законских и институционалних механизама у борби против насиља, као што су Закон о равноправности полова, Национална стратегија за побољшање положаја жена и унапређење родне равноправности и Национална стратегија за сузбијање насиља над женама.
Државни секретар Министарства рада, запошљавања и социјалне политике Бранкица Јанковић подсетила је на то да су истраживања спроведена 2010. године о породичном насиљу над женама у централној Србији показала да је 54,2 одсто жена, односно свака друга, била изложена некој врсти насиља.
Јанковић је указала на то да је у протеклом периоду повећано поверење у институције и да чак 75 одсто жена које су биле жртве насиља сматра да се у случају насиља треба обратити надлежним институцијама за помоћ, и то центру за социјални рад, полицији и сигурној кући.
Први секретар Амбасаде Норвешке у Србији Рогер Јоргенсен истакао је да је насиље над женама универзални проблем који се мора решавати, што подразумева и процесуирање насилника.
Како су насилници обично мушкарци, мора се много више радити на мењању свести још у најмлађем периоду, нагласио је Јоргенсен.