Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Унутрашње реформе кључне за европски пут Србије

Унутрашње реформе кључне за европски пут Србије

Београд, 21. новембар 2012. године – Потпредседник Владе Републике Србије за европске интеграције Сузана Грубјешић изјавила је данас да је један од главних циљева Србије да добије датум за отпочињање преговора са Европском унијом, а да ће за успех тих преговора бити кључне унутрашње реформе.

Фото: Танјуг

Грубјешић је на предавању студентима Факултета политичких наука на тему „Могућности и изазови европског пута: упоредно искуство Србије и Словачке“ навела да се те реформе односе пре свега на привреду, правосуђе, као и да значајна пажња треба да буде посвећена успостављању владавине права и борби против криминала.

Она је истакла да је Србија након добијања статуса кандидата за чланство у ЕУ под лупом и да се сваки њен корак детаљније гледа, и додала да наша земља неспремна неће моћи да уђе у ЕУ.

Такође, Грубјешић је нагласила да ЕУ више неће примати у чланство државу која није достигла потребне стандарде, што је можда раније чинила, и додала да се сада у Бриселу све много пажљивије посматра.

Она је упозорила на то да би међусобно обмањивање у којем се ЕУ претвара да жели да прими нове чланице, а Србија претвара да спроводи реформе, био најгори сценарио и истакла да само искрен и партнерски однос може донети резултате.

Према њеним речима, Србија жели да буде део породице европских народа и спремна је да ради колико треба да би ушла у ЕУ.

Грубјешић је саопштила да нико не може да гарантује колико ће трајати преговори са ЕУ, уз напомену да они неће бити ни лаки ни једноставни, као што ни досадашњи пут Србије није био ни лак, ни једноставан.

Она је подсетила на то да је Србија, односно тадашња Југославија, пре 12 година почела да нормализује односе са ЕУ и да од тада процес европских интеграција непрекидно траје у различитиим формама.

Грубјешић је навела податак да је ЕУ Србији донирала четири милијарде евра бесповратне помоћи, да је њен највећи спољнотрговински партнер и да највећи инвеститори долазе из земаља Уније.

Саветник потпредседника Владе Србије за европске интеграције и бивши премијер Словачке Микулаш Дзуринда истакао је да само Србија може да одлучује о својој будућности, и изразио задовољство због тога што су власти Србије одлучиле да је чланство у ЕУ приоритет.

Он је навео да је најважније да се ЕУ не схвати као циљ, већ као средство за напредовање и бољи живот, и додао да најбољи начин за модернизацију друштва представљају реформе, између осталог, у економији, јавној администрацији и образовању.

Дзуринда је истакао да тај процес није лак, већ тежак и болан, уз напомену да је добра вест за Србију то што у процесу реформи и модернизације није сама, већ има пријатеље који желе да јој помогну, а међу њима је и Словачка.

Међу предностима које пружа ЕУ је, како је навео, и принцип солидарности, у складу са којим богатије земље помажу сиромашнијим.

Према његовим речима, приближавањем земље ЕУ расте и њена репутација јер се на тај начин смањује корупција и уводе већа владавина права, поштовање закона и људских и мањинских права.

Трибини је присуствовао велики број студената ФПН-а, које су поздравили и декан тог факултета Илија Вујачић и професор Тања Мишчевић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs