Београд, 16. новембар 2012. године – Министар финансија и привреде у Влади Републике Србије Млађан Динкић саопштио је да су на данашњој седници Владе Србије усвојени предлози девет закона, којима се заокружује план фискалне консолидације Републике Србије.
|
Фото: infobiro.tv |
Динкић је на конференцији за новинаре навео да ови документи доприносе успостављању финансијске дисциплине у држави, повећању ликвидности у привреди и смањењу трошкова.
Он је истакао да међу најважније спада Предлог закона о роковима измирења новчаних обавеза у комерцијалним трансакцијама и додао да овај документ предвиђа увођење затезних камата, прекршајне казне и контролу за одговорна лица која не плаћају.
Министар је саопштио да ће јавна предузећа, локалне самоуправе и републички органи имати обавезу да трезору доставе извештај о преузетим обавезама и уколико их не плате у року од 30 дана, биће обустављена сва друга плаћања док не измире то дуговање.
Према његовим речима, казне за одговорне – министре, председнике општина, државне секретаре, кретаће се од пет хиљада до 150.000 динара.
Он је напоменуо да је усвојен и Предлог закона о условном отпису камата и мировању пореског дуга, при чему према подацима Пореске управе дуговања на републичком нивоу за порезе износе 967 милијарди динара, од чега је 340 милијарди главница, а остатак камате.
Динкић је навео да је део дуговања од фирми у стечају и блокираних предузећа, али да је дуг активних компанија на крају октобра био 483 милијарде динара, од чега је 180 милијарди динара главница, а 303 милијарде динара за камате.
Он је истакао да овај предлог закона предвиђа да ће онима који измире главницу дуга бити отписане камате, а предузећа која не могу да исплате цео дуг али редовно почну да плаћају пореске обавезе имаће, такође, могућност да им се отпишу камате.
Велике компаније које у року од годину дана буду сваког месеца измиривале своје обавезе и мала и средња предузећа која то буду чинила у року од две године имаће могућност да им се отпише затезна камата, а да главницу дуга отплате на 24 рате, навео је министар.
Динкић је нагласио да је данас усвојен и Предлог закона о изменама и допунама Закона о девизном пословању, који ће омогућити да плаћања према иностранству не иду само преко банака, већ и системом плаћања преко интернета, као што је "PayPal".
Министар је саопштио да је усвојен и Предлог измена Закона о ауторским и сродним правима којима се укида музички динар за занатлије, а смањује за власнике угоститељских објеката.
Према његовим речима, угоститељски објекти ће плаћати музички динар, односно накнаду за ауторска права за музику зависно од површине објекта и географског положаја.
Влада Србије усвојила је и три предлога закона из области здравства, који предвиђају увођење значајних реформи у овом сектору, истакао је Динкић и додао да је предвиђено да држава преузме 13 милијарди динара дуга болница према веледрогријама и претвори га у јавни дуг.
Министар је навео и да ће од 31. марта наредне године бити уведена централизована набавка лекова у здравству, која ће омогућити да се смањи корупција и трошкови за државу.
Он је напоменуо да је предвиђено да Републички фонд за здравствено осигурање скрати рокове плаћања лекова апотекама са садашњих 200 дана на 150 у наредној години, односно на 120 у 2014. години да би годину касније рок за исплату био 90 дана.
На седници је усвојен и Предлог закона о изменама Закона о акцизама којима је одређен план повећања акциза на дуванске и нафтне производе до 2016.године, навео да је министар и додао да је Влада данас усвојила и Предлог измена Закона о Фонду за развој којима ће бити одблокиран рад те институције.
Према његовим речима, Скупштина Србије ће следеће недеље расправљати о поменутим предлозима закона заједно са Предлогом буџета за 2013. годину.