Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Влада ће помоћи на збрињавању радника који буду проглашени вишком

Влада ће помоћи на збрињавању радника који буду проглашени вишком

Београд, 4. јануар 2005. године - Министар рада, запошљавања и социјалне политике у Влади Републике Србије Слободан Лаловић у интервјуу за данашње издање дневника "Блиц" говори о броју радника који ће у предстојећем процесу реструктурирања остати без посла, активностима Владе на збрињавању оних који буду проглашени вишком и могућности да држава уплати неповезани стаж радницима којима последњих десетак година нису уплаћивани доприноси. Званични сајт Владе Републике Србије преноси делове овог разговора.

Реструктурирање предузећа у друштвеној својини:

- Један од приоритета Владе Србије у овој години биће реструктурирање јавних и осталих предузећа у друштвеној својини. Циљ је да се у 2005. и 2006. години ишчисти ситуација у привреди, да оно што је здраво остане, а болесно да буде ликвидирано. Брзина реструктурирања великим делом зависиће од тога колико будемо успевали да обезбедимо новца за социјалне програме за раднике који у тим процесима буду остајали без посла.

Број радника који ће у процесу реструктурирања остати без посла:

- У овом тренутку тешко је прецизно рећи колико ће радника изгубити радно место. Процена је да вишак у сектору јавних предузећа износи 16.000, међутим то не значи да ће они сви остати без посла, јер орјентација је да се ти људи запосле у предузећима која ће настати издвајањем из јавних предузећа. Што се тиче ових тридесетак средњих предузећа, према проценама које смо добили из самих предузећа, да би се она могла успешно приватизовати требало би отпустити око 25.000 људи. Нарочито је тешка ситуација у великим друштвеним предузећима где је и најтеже проценити вишак, јер је у неким од тих предузећа већ било отпуштања, али се најављују и нови вишкови.

Активности Владе на збрињавању оних који буду проглашени вишком:

- Где год будемо могли, ићи ћемо на варијанту да се не губи радно место већ да се, условно речено, вишковима помогне обезбеђивањем посла у фирмама које буду настајале из реструктурираних предузећа. То ће пре свега важити за јавна и велика друштвена предузећа. Трудићемо се да кроз социјалне програме људима који буду остајали без радног места финансијски помогнемо да сами отпочну неки посао. За ту сврху у транзиционом фонду обезбеђено је пет милијарди динара. Колико год буде било могуће, радницима ћемо уз отпремнине које им следују при отпуштању једнократно исплаћивати и новчане накнаде на које имају право од Националне службе за запошљавање, а које се сада исплаћују месечно. Када се те две суме удруже, могла би се обезбедити пристојна сума новца за покретање неког посла, за шта сада треба између 6.000 и 9.000 евра. Нешто новца за социјалне програме обезбедиће и сама јавна и војна предузећа кроз продају вишка имовине.

Могућност да држава уплати неповезани стаж радницима којима последњих десетак година нису уплаћивани доприноси:

- Процена је Министарства да ћемо добити подршку Владе за решење овог проблема. Према нашем садашњем решењу, стаж би био покривен за период од 1991. године до краја 2003. године, а није искључено да обухватимо и 2004. годину. План је да се закон усвоји у марту, након чега би радници и послодавци подносили захтеве Фонду ПИО. Након сређивања тих захтева, знало би се колико радника има право на уплату стажа.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs