Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Следи преломна година за Србију

Следи преломна година за Србију

Београд, 31. децембар 2004. године - Потпредседник Владе Републике Србије Мирољуб Лабус у интервјуу за празнично издање дневног листа "Блиц" говори о новом састанку са представницима радне групе за придруживање ЕУ, могућем повећању цена увођењем пореза на додату вредност, значају поштовања препорука Међународног монетарног фонда за Србију. Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора.

Мирољуб Лабус
Нови састанак са представницима Радне групе за придруживање ЕУ:

- Нови састанак са представницима Радне групе за придруживање ЕУ заказан је за 27. јануар у Београду. На путу ка ЕУ, Србији је остала само пуна сарадња са Хагом као препрека. До тог датума сви оптуженици требало би да се добровољно предају Трибуналу и то смо договорили на седницама Савета за европске интеграције. Са оптуженима за ратне злочине преговара се да би се добровољно предали и то је најбоље решење за све. Свима на тим оптужницама је јасно да ће морати да иду у Хаг. Желимо да помогнемо породицама тих људи док се не докаже да ли су криви или не, без обзира на то што је јавност подељена око тога. Верујем у то да ће се у наредних неколико недеља сви они добровољно предати јер тај рок важи за све њих. Дешавања у РС су нам последња опомена.

Да ли је подржан предлог да се до 27. јануара изруче сви хашки оптуженици:

- Подржали су сви чланови Савета за европске интеграције. Неки постављају питање тумачења да ли је реч о три или четири недеље, али сви су сагласни да рок није у месецима, већ у недељама.

Ванредни избори:

- Избора због обарања Владе од стране опозиције неће бити. Међутим, уколико се усвоји устав, избори ће се одржати на свим нивоима, укључујући и изборе за председника Србије.

Расписивање избора за уставотворну скупштину која би донела устав:

- Нема потребе да расписујемо изборе за уставотворну скупштину када постојећу можемо да прогласимо за уставотворну. После доношења устава потребно је усвојити нове изборне законе и расписати изборе, како за скупштину, тако и за председника државе. Нови устав другачије регулише овлашћења најважнијих институција па је логично да се одрже избори на свим нивоима.

Могућност повећања цена увођењем пореза на додату вредност:

- Свуда је увођење ПДВ-а био велики изазов. Све суседне земље су га увеле. Ниједна није имала велики пораст инфлације због тога, па нећемо ни ми. Вероватно ће доћи до промена цена, али ако ПДВ почне добро да функционише, за 6 месеци можемо да смањимо стопе ПДВ-а и омогућимо корекцију цена наниже. Са великим ланцима робних кућа и њиховим добављачима имамо договор да нема неоправданог раста цена производа. Мањи продавци покушаће да поправе своје стање, јер иначе лоше стоје, па ће дићи цене. Неће ово бити "смак света". Ако је могла Црна Гора, можемо и ми.

Значај поштовања препорука ММФ-а за грађане Србије:

- Све показује да смо прошле године били знатно бољи него неких претходних. Идуће године постоји шанса да буду ниже каматне стопе. Доћи ће још неколико страних банака, биће конкуренција јача и биће ниже каматне стопе. Укинут је порез на промет услуга, односно порез на камате, па би се на годишњем нивоу за четири одсто смањили трошкови кредита. Иначе, бар за један одсто могла би да падне камата следеће године. Али, предуслов за то је политичка стабилност и ефикасније судство које ће боље да штити право својине и закључене уговоре.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs