Београд, 24. октобар 2012. године – Први потпредседник Владе Републике Србије задужен за одбрану, безбедност и борбу против корупције и криминала и министар одбране Александар Вучић отворио је данас дводневну међународну научну конференцију “Балкански ратови 1912/1913: нова виђења и тумачења”.
 |
Фото: mod.gov.rs |
Вучић је том приликом у Дому Војске Србије рекао да је поносан на то што су Институт за стратегијска истраживања Министарства одбране и Историјски институт из Београда организовали овај скуп, као и на чињенцу да балкански ратови и након 100 година привлаче пажњу истраживача.
Он је навео да су за народе Балкана ови ратови значили јасно слободарско опредељење за стварање сопствених држава које су формиране након великих и тешких борби, а што је потврђено и неколико година касније током Првог светског рата.
Овакви скупови представљају одличну прилику за то да се презентују и размене разултати истраживања, погледи и ставови историчара различитих земаља како би се допринело бољем разумевању ратне тематике и дао осврт на досадашња истраживања, оценио је Вучић.
Министар је у обраћању учесницима конференције поручио да су стабилност и мир најважнији за регион југоисточне Европе.
На конференцији учествују научници из Србије, Русије, Грчке, Македоније, Француске, Аустрије, Словеније, Немачке, Турске, Јапана, Црне Горе, Италије и Мађарске.
Аспекти историчара који се односе на припреме за рат, ратне операције, дипломатске и геополитичке узроке и последице у великој мери били су предмет истраживања националних историографија, док су остали делови војне историје тог периода били занемаривани и запостављани.
То се посебно односи на начине на које је ратно искуство 1912. и 1913. године утицало на обликовање перцепција јавности, друштвених елита и војних професионалаца, место и улогу личности у тим догађајима, као и њихову непосредну везу са Првим светским ратом који је убрзо уследио.
Теме о којима ће научници разговарати на дводневној конференцији су „Војна доктрина српске војске у балканским ратовима 1912-1913. године“, „Британска штампа о успесима српске војске у Првом балканском рату“ и „Неочекивани исход балканских ратова“.