Београд, 23. октобар 2012. године – Министар правде и државне управе у Влади Републике Србије Никола Селаковић изјавио је данас да Предлог закона о амнестији предвиђа да ће амнестијом бити обухваћено приближно 3.600 од укупно 8.000 осуђеника у Србији, од чега ће 1.100 бити потпуно ослобођено затворске казне.
|
Фото: Танјуг |
Селаковић је, образлажући предлог поменутог закона у Скупштини Србије, истакао да ће примена тог документа допринети смањењу буџетских трошкова за приближно 127 милиона динара, док ће дугорочно смањење износити око 800 милиона динара.
Министар је навео податак да су капацитети Управе за извршење кривичних санкција 7.500 лица, а да се у њима сада налази 11. 375 осуђеника и притвореника.
Према његовим речима, амнестија, као акт политичке воље највиших органа државне власти, даје потпуно или делимично ослобођење од изречене казне затвора.
Селаковић је саопштио да право на амнестију неће имати осуђени за најтежа кривична дела на казну затвора од 30 до 40 година, за кривична дела против човечности, полне слободе, за насиље у породици, због неовлашћеног стављања у промет дроге, за кривична дела против уставног уређења и безбедности Србије, за давање и примање мита, као и за кривична дела са елементом организованог криминала.
Министар је напоменуо да се амнестија не односи ни на лица која су више од три пута осуђивана на безусловну казну затвора, као и на правоснажно осуђене за које је наређено издавање потернице због нејављања на издржавање казне или због бекства са издржавања казне затвора.
Предложени закон, како је навео, предвиђа да се лица правоснажно осуђена за кривична дела обухваћена амнестијом ослобађају извршења 25 одсто изречене казне.
Према његовим речима, они који су први пут осуђени на казну затвора од три месеца биће ослобођени те казне, а осуђени на казну затвора од три до шест месеци ослобађају се од извршења 50 одсто изречене казне затвора.
Министар је истакао да је из разлога хуманости предвиђено да се осуђеници, који су на дан ступања закона навршили 70 година, ослобађају од извршења 25 одсто изречене казне.
Он је нагласио да је амнестија институт кривичног права који је предвиђен у свим савременим кривичним законодавствима, и изразио наду да ће посланици усвојити овај закон јер ће на тај начин бити побољшан положај осуђених лица.