Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Савет и фонд за Косово и Метохију допринеће спокојнијем животу Срба у покрајини

Савет и фонд за Косово и Метохију допринеће спокојнијем животу Срба у покрајини

Београд, 29. децембар 2004. године - Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница саопштио је да је Влада Србије на данашњој седници оформила Савет за Косово и Метохију, који ће окупити све релевантне представнике Срба на Косову и Метохији, као и представнике најзначајнијих националних институција, Српске академије наука и уметности и Српске православне цркве, чије ће мишљење бити узето у обзир приликом доношења одлука које се тичу решавања проблема у покрајини.

Коштуница је на конференцији за новинаре истакао да је на седници образован и државни фонд за Косово и Метохију који ће, изван буџетских механизама, уз помоћ дијаспоре и најшире јавности која је свесна значаја Косова и Метохије за будућност ове земље, обезбеђивати средства која би омогућила другачији и спокојнији живот наших сународника у покрајини.

Председник Владе је најавио да ће 10. јануара бити организован и добротворни новогодишње-божићни пријем на коме би требало да буду прикупљени први прилози за фонд за Косово и Метохију.

Према његовим речима, Влада је на данашњој седници прихватила и предлог председника Координационог центра за Косово и Метохију и Координационог тела за југ Србије Небојше Човића о томе да се изврше одређене промене у раду и организацији ова два тела, са циљем да се прилагоде новонасталим околностима и примени Плана Владе Србије за политичко решење ситуације на Косову и Метохији.

Говорећи о раду Владе у 2004. години, Коштуница је истакао да је, од свог формирања 3. марта до данас, Влада утврдила 105 предлога закона од суштинског значаја за владавину права и успостављање демократског друштва у Србији, од чега је Народна скупштина усвојила 81 закон, док се 24 налазе у скупштинској процедури.

Приоритети Владе у овој години били су, како изградња и комплетирање демократских институција у Србији, тако и подстицање комплетирања и функционисања институција државне заједнице, рекао је председник Владе.

Након погрома 17. марта над српским и другим неалбанским становништвом на Косову и Метохији, Влада Србије је озбиљно и одговорно приступила тражењу политичког решења за Косово и Метохију, нагласио је Коштуница и подсетио на то да је политичко решење утврђено у Плану Владе који је једногласно усвојен у Скупштини Србије.

Залагање за децентрализацију и самоуправу Срба и других неалбанаца на Косову и Метохији, садржано у Плану Владе, било је такође и тема бројних разговора чланова Владе са страним званичницима и представницима међународних организација, од којих је затражено да се Србима у покрајини обезбеде додатне институционалне гаранције и да им се омогуће услови за спокојнији живот, истакао је председник Владе.

Према његовим речима, Влада Србије посветила је посебну пажњу и положају националних мањина, развијању толеранције између припадника различитих националних заједница и унапређењу етничке, верске, језичке и културне посебности, што је резултирало формирањем Савета за националне мањине, који чине представници националних савета 11 националних мањина у земљи. Ово тело је у протеклом периоду низом активности радило на томе да припадници националних мањина у потпуности доживе Србију као своју домовину, рекао је Коштуница.

Влада је, такође, припремила и нацрт новог устава Србије, иза кога су стале све странке заступљене у Влади Србије, а успешно су решавана и многа друга питања, додао је Коштуница и као пример навео то да је земља ослобођена дугова и потраживања, захваљујући чему је Србија после дугогодишње изолације добила кредитни рејтинг за страну и домаћу валуту.

Он је напоменуо да је пре неколико дана учињен још један важан, додатни корак, а то је парафирање Споразума о трговини текстилом између Србије и Европске уније, којим су укинуте баријере и поново отворено тржиште ЕУ за извоз домаћих текстилних производа.

Говорећи о позитивним ефектима рада Владе у овој години, Коштуница је навео и успостављање макроекономске стабилности, привредни раст од осам одсто, обнову и развој инфраструктуре, почетак враћања дуга грађанима за привредни препород и исплату старе девизне штедње.

Председник Владе је изразио наду да ће година пред нама бити година која ће протећи у знаку обезбеђивања ваљаних институционалних гаранција за Србе на Косову и Метохији, која ће донети разрешење у смислу поштовања Уставне повеље и односа у државној заједници Србија и Црна Гора, као и година у којој ће бити донет нови устав Србије.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs